بحث شورای امنیت درباره تصمیم روسیه برای تعلیق مشارکت در قرارداد مهم غلات اوکراین

روسیه پس از تصمیم خود برای تعلیق مشارکت در ابتکار غلات دریای سیاه با میانجیگری سازمان ملل متحد “برای مدت نامشخصی” که در آخر هفته گذشته در پاسخ به حملات ادعایی اوکراین علیه کشتی‌هایش اعلام شد، درخواست این نشست را کرد.

هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل، مارتین گریفیتس، و رئیس آژانس تجارت و توسعه آن، آنکتاد، ربکا گرینسپن، سفرای خود را در مورد توسعه و تأثیرات آن تا کنون توضیح دادند.

بسیاری از دولت ها نگران هستند

«صادرات غلات اوکراین یک عملیات مرتبط با مواد غذایی نیست. آنها به عنوان یک اهرم بزرگ بر قیمت، با اثرات موج دار مثبت در سراسر جهان عمل می کنند. اتهامات امنیتی جدید باعث نگرانی جدی است دبیرکل و بسیاری از کشورهای عضو اکنون نگران هستند که توافق با مشکل مواجه شده استگفت آقای گریفیث.

اوکراین و روسیه تقریباً 30 درصد گندم و جو صادراتی جهان، یک پنجم ذرت و بیش از نیمی از روغن آفتابگردان آن را تشکیل می دهند.

روسیه همچنین بزرگترین صادرکننده کود در جهان است و 15 درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است.

ابتکار غلات دریای سیاه توسط سازمان ملل متحد، اوکراین، روسیه و ترکیه طی مراسمی در استانبول در ماه ژوئیه امضا شد. بر اساس این قرارداد، کشتی‌هایی که غلات را از سه بندر اوکراین حمل می‌کنند، در امتداد یک کریدور توافق شده به بازارهای سراسر جهان حرکت می‌کنند.

سازمان ملل و روسیه همچنین توافقنامه موازی در مورد صادرات غلات و کود امضا کردند.

سازمان ملل آماده تحقیق است

آقای. گریفیث گفت که می شود “سوءاستفاده شدید” ابتکار غلات دریای سیاه اگر به هر نحوی برای مزیت عملیاتی نظامی استفاده شود.

«سازمان ملل متحد این امتیاز بزرگ را دارد که به طرفین برای اجرای این ترتیب منحصر به فرد کمک کند. وی افزود: سازمان ملل به عنوان دبیرخانه، آماده است تا در صورت درخواست، همراه با کشورهای عضو طرف ابتکار، هر مدرک ارائه شده را بررسی کند.

علاوه بر این، مکانیسم اجرای ابتکار – مرکز هماهنگی مشترک (JCC)، متشکل از نمایندگان چهار امضاکننده – فرآیندهای مورد توافق را برای حوادث و هرگونه حادثه ایجاد کرده است.

اولین کشتی تجاری حامل غلات تحت ابتکار غلات دریای سیاه.

اولین کشتی تجاری حامل غلات تحت ابتکار غلات دریای سیاه.

فرآیند در محل

“البته به همین دلیل است تعلیق روسیه نگران کننده است: در JCC یک فرآیند پر زحمت برای رسیدن به یک اجماع در مورد مسائل بزرگ و کوچک حتی زمانی که جنگ داغی در جریان است وجود دارد. JCC باید کاملاً بی طرف باشد و هست.»

در مورد ادعاهای روسیه، آقای … گریفیث این را بیان کرد «هیچ کشتی نظامی، هواپیما یا دارایی هر یک از طرفین در حمایت از ابتکار عمل کرده اند یا بوده اند.»

او افزود: کریدوری که کشتی ها در امتداد آن حرکت می کنند “فقط خطوطی در نمودار است” و نه پوشش و نه محافظتی برای اقدامات نظامی تهاجمی یا دفاعی ایجاد می کند.

آقای. گریفیث همچنین به سوء استفاده از کشتی های باری برای اهداف نظامی اشاره کرد. او گفت هیچ کشتی در راهرو نبود در شبی که حملات گزارش شده رخ داد، و هیچ یک از یک حادثه در آخر هفته گزارشی ندادند.

غذا در حال حرکت

در همین حال، اقدامات اضطراری برای رهاسازی برخی از محموله ها از بنادر اوکراین و بازرسی از حدود 100 کشتی که در صف ایستاده و آماده حرکت هستند، اتخاذ شده است.

رئیس امداد تاکید کرد که صادرات از اوکراین و روسیه در دنیایی که میلیون‌ها نفر گرسنه هستند و پرداخت صورت‌حساب‌هایشان دشوار است، حیاتی است.

“اجازه دهید من نیز به وضوح این را بگویم ما انتظار داریم همه کشورهای عضو برای حمایت از اجرای یادداشت تفاهم با فدراسیون روسیه تلاش کننداو در 22 ژوئیه امضا شد تا اطمینان حاصل شود که صادرات مواد غذایی و کود آنها می تواند به سرعت به بازارهای جهانی برسد.”

تاثیر توافقات

خانم. گرینزپن این پیام را در هر جلسه توجیهی تقویت می کرد. از زمان امضای دو قرارداد، صادرات غلات از اوکراین و روسیه به میزان قابل توجهی افزایش یافت و قیمت مواد غذایی برای شش ماه متوالی کاهش یافت.

با این حال، عدم اطمینان در مورد تداوم این ابتکار باعث افزایش دوباره قیمت‌ها می‌شود و قیمت‌های آتی گندم تنها در روز دوشنبه بیش از شش درصد افزایش یافت. او همچنین نسبت به “مشکل کود” هشدار داد، زیرا قیمت‌های بالا بر کشاورزان تاثیر می‌گذارد، که می‌تواند بر در دسترس بودن سایر مواد اولیه مانند برنج نیز تاثیر بگذارد.

او گفت که تمرکز بر یافتن راه حل هایی بوده است تا بازارهای کلیدی بتوانند به کودهای روسیه دسترسی داشته باشند.

تحریم ها یک عامل

“آنچه ما نامیده ایم “اثر سرد کننده” تحریم ها در بخش خصوصی، رعایت بیش از حد، خطرات شهرت، اجتناب از بازار، هنوز یک مانع واقعی است. Grynspan، از طریق پیوند ویدیویی صحبت می کند.

“هزینه تراکنش در حق بیمه، پرداخت های مالی، هزینه های حمل و نقل و حمل و نقل برای صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه بسیار زیاد است و منجر به ادامه قیمت های بالای جهانی مواد غذایی و کود

“مذاکرات بسیار فشرده”

در رابطه با تلاش های سازمان ملل، او گزارش داد که “تعامل های بسیار شدید” با ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، و سایر کشورها و همچنین بخش خصوصی وجود داشته است.

وی افزود: «اما حتی با وجود معافیت‌های واضح در مورد تحریم‌ها، هنوز کارهای زیادی برای ادامه وجود دارد.»

“به طور خاص، نیاز به شفاف سازی بیشتر معافیت ها برای غذا و کود در رژیم های مختلف تحریم، نیاز به رفع محدودیت های غیرمستقیم برای تجارت مواد غذایی و کود، و همچنین بهبود تمایل بخش خصوصی برای مشارکت.”

روسیه: بدون ما عمل می کند

واسیلی نبنزیا، سفیر این کشور، خاطرنشان کرد، اگرچه روسیه تعلیق را در 29 اکتبر اعلام کرد، اما کار در JCC بدون مشارکت آن ادامه یافت.

او به شورا گفت: «نظر ما این است که آنچه به نتیجه رسید… بدون ما اجرا نمی شود و تصمیماتی که بدون ما گرفته می شود هیچ تعهدی برای ما ندارد.

از آنجایی که دریای سیاه “منطقه خصمانه باقی می ماند”، روسیه نمی تواند اجازه عبور بدون مانع به کشتی ها را “بدون بازرسی ما” بدهد و ما باید اقدامات خود را برای کنترل آنچه توسط مرکز هماهنگی مشترک بدون رضایت ما مجاز شده است، انجام دهیم.

و در حالی که مسکو متهم به تحریک گرسنگی در جهان است، وی ادامه داد: “واشنگتن و بروکسل در سکوت از این واقعیت عبور می کنند که تحریم های آنها مانع از ورود مواد غذایی روسیه شده است.”

آقای. نبنزیا گفت که با تلاش کارشناسان روسی، حجم حمل و نقل در دریای سیاه به سطح قابل توجهی رسیده است و حدود یک میلیون تن در هفته حمل می شود.

وی تصریح کرد: در عین حال پیشرفت در تفاهم نامه روسیه و سازمان ملل برای عادی سازی صادرات مواد غذایی ما به صفر نزدیک شده است.

اوکراین: تعجب نکردم

سفیر اوکراین، سرگی کیسلیسا، گفت که او چنین است “عصبانی اما نه تعجببا تصمیم روسیه.

وی گفت: «این اعلام ناگهانی نبود، زیرا روسیه هرگز از تشدید بحران غذایی به عنوان ابزاری برای فشار و باج‌گیری جهان دست برنداشته است.»

سفیر گفت که روسیه قبلا تهدید کرده بود که از این ابتکار خارج می شود و از سپتامبر عبور کشتی ها را مسدود کرده است، محاصره عمدی که صدها کشتی را تحت تاثیر قرار داده است.

او گفت: «اشک‌های تمساح نماینده پوتین، بدبینی اربابانش و بی‌اعتنایی کامل آن‌ها به نیازهای حیاتی غذایی میلیون‌ها نفر در نقاط مختلف جهان را نمی‌پوشاند».

آقای. کیسلیسا نگران بود که روسیه از شورا برای ترویج روایت های نادرست سوء استفاده می کند.

امروز ما دوباره با تلاش‌های روسیه برای بی‌اعتبار کردن شورا از طریق تبدیل آن به محلی برای انتشار بخش جدیدی از دروغ‌ها مواجه شده‌ایم، دروغی که در خدمت همین هدف است: سرپوش گذاشتن بر تجاوزاتش به اوکراین، جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت. و همچنین اقدامات آن با هدف تشدید بحران غذایی در سراسر جهان.” این رویه باعث بی اعتباری شورا است و باید جلوی آن گرفته شود.»

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما