بسیاری از اپرا اکنون در حال پخش است. اینجا از کجا شروع کنیم.

اپرا از نظر انبوه پلتفرم‌های استریم با فیلم و تلویزیون تفاوت چندانی ندارد – که می‌تواند به همان اندازه چالش‌برانگیز و پرهزینه باشد.

نهادهای تاسیس شده مانند Medici.tv و Met Opera’s On Demand با مدل‌های اشتراکی اجرا می‌شوند. Stage+ دویچه گراموفون نیز به همین شکل عمل می‌کند و تنها پلتفرمی برای پخش آخرین صحنه‌سازی «حلقه» واگنر از دادگاه خانه‌اش در جشنواره بایروث است. ساختن کتابخانه دیجیتالی اپرا خود بر روی ویدئو خسته کننده تر است. به عنوان مثال، Met فقط به غیر مشترکین اجازه می دهد تا محصولات انفرادی را به قیمت 4.99 دلار اجاره کنند، اما نه خریداری کنند.

به برچسب Naxos وارد شوید، که در سال‌های اخیر به طور هوشمندانه حقوق طیف گسترده‌ای از تولیدات اپرا را به دست آورده و فیلم‌های ضبط شده را بر روی DVD و Blu-ray منتشر کرده است. و اکنون آن کاتالوگ، که شامل نمایش‌هایی از خانه‌های بزرگ اروپایی است، برای خرید دیجیتال (19.99 دلار) و اجاره (5.99 دلار) در Amazon Prime Video شروع به ظهور کرده است. در اینجا پنج مورد از بهترین پیشنهادات ناکسوس آورده شده است.

باری کوسکی یکی از پرتقاضاترین کارگردانان سینمای بین المللی است. او نام خود را با آثار کمدی و جدی به طور یکسان بر سر زبان ها انداخته است، اما این برداشت اخیر از شوکر خونین پوچینی نشان می دهد که سبک پانچ او می تواند با کلاسیک ها نیز به خوبی کار کند.

کمبود قابل توجهی از دکوراسیون منظره در طول دسیسه ها و عاشقانه های پرده اول وجود دارد. ما حتی نمی بینیم که نقاش کاوارادوسی روی چه چیزی کار می کند. اما کوسکی این عمل را با یک کودتای خیالی تکمیل می‌کند – و پرتره‌ای از شرارت اسکارپیا است که در هر کجا می‌بینید. مهیج پوچینی که فوراً توسط لورنزو ویوتی رهبری می‌شود و توسط بازیگران جوان به خوبی خوانده می‌شود، با سرعتی حرکت می‌کند که تلنگر اسلشر را پیش‌بینی می‌کند. و در کمتر از دو ساعت می آید.

حالا چیزی مجلل از باروک فرانسوی. داستان اساطیری که در اینجا با آهنگی از ژان باپتیست لولی روایت می‌شود، لویی چهاردهم را چنان مجذوب خود کرد که محبت او مترادف با موسیقی شد. سپس این کار تا حد زیادی در هاله ای از ابهام فرو رفت، تا اینکه یک محصول دهه 1980 در Comique آن را دوباره روی نقشه قرار داد. و در سال 2011، زمانی که یک بشردوست ثروتمند هزینه یک تور بین المللی را برای احیای این صحنه محکم پرداخت کرد، دوربین های با کیفیت بالا آماده شدند.

رهبر ارکستر ویلیام کریستی و گروه او، Les Arts Florissants، موسیقی را با یک لبه درباری اجرا می کنند که قدرت (و انتقام جویانه) برداشت استفانی دواستراک در برابر الهه Cybèle را افزایش می دهد. و بازیکنان کریستی نیز به شادی های عاشقانه (یا دیوانه وار) موجود در تصویر برنارد ریشتر از شخصیت عنوان، درخشش می بخشند.

اپراهای اریش ولفگانگ کورنگولد، حتی پس از شروعی سریع در طول صعود پر ستاره و جوانی آهنگساز در دهه 1920، عموماً برای جذب در رپرتوار مشکل داشتند. اما در سال‌های اخیر، ضبط‌های مجللی از درام‌های موسیقی سرسبز این آهنگساز به ما هدیه داده شده است – از جمله تولید سایمون استون از “Die Tote Stadt” (مستند شده در بلوری از اپرای ایالتی باواریا در مونیخ، اما هنوز پخش نشده است) .

«Das Wunder der Heliane» حتی بهتر از موسیقی‌های به حق معروف کورنگولد است که پس از مهاجرت او به ایالات متحده و تأثیرگذاری بر افرادی مانند جان ویلیامز انجام شد. این ضبط تقریباً سه ساعت هذیان ارکستر است، به لطف کار ارکستر دویچه اپر، تحت رهبری مارک آلبرشت. همچنین بدون لجن: سوپرانو آمریکایی سارا جاکوبیاک، که در نقش اصلی ثابت شده است. صحنه پردازی یدک است، اما موسیقی و بازیگری صدا می زند.

ابتدا سمفونی «Mathis der Maler» پل هیندمیت آمد – اثری تقریباً نیم ساعته که خشم رایش سوم و دفاع از ویلهلم فورتوانگلر را برانگیخت. سپس اپرا کامل آمد که در سال 1938 در سوئیس به نمایش درآمد. نمایش صحنه به طور برنده ای موسیقی سمفونی را در سرتاسر خود گنجانده است، اما هرگز قطعه کنسرت را در رپرتوار حذف نکرده است، تا حدی به دلیل هزینه گزاف اجرای یک اپرای سه ساعته. درباره نقش هنر در زمان جنگ

در لیبرتوی هیندمیت، نقاش عنوان باید انتخاب کند که آیا در «جنگ دهقانان» قرن شانزدهم شرکت کند یا خیر. جدی بودن موضوع ممکن است منع کننده به نظر برسد، اما تخیل زبان صوتی هیندمیت – گاه ناهنجار، اما همیشه هیجان‌انگیز و با دقت تصور می‌شود – آنقدر جذاب است که در واقع مطالب فلسفی را می‌فروشد. اجرای ساده اما به یاد ماندنی توسط کیت وارنر احتمالا تنها شانسی است که بسیاری برای دیدن این اثر خواهند داشت، بنابراین گنجاندن آن در کاتالوگ ناکسوس دلیلی برای جشن گرفتن است.

حال در مورد غوطه ور شدن در اپرت وایمار چطور؟ در اینجا، می‌توانید آخرین اپرتی را که در خلال جمهوری وایمار افتتاح شد، که در ژانویه 1933 نمایش داده شد، اندکی قبل از اینکه نازی‌ها تمام تلاش خود را برای پاک کردن یک سنت تئاتری که یهودی، جنسیتی و متاثر از موسیقی سیاه‌پوست آمریکایی آن دوره بود، انجام دهند، تماشا کنید. .

بار دیگر باری کوسکی کارگردان است. این به سختی بهترین تولید اپرت در طول دهه طولانی و مشهور رهبری او در کومیشه اپر بود. این حتی بهترین نمایشی از یارومیر واینبرگر نیست که تئاتر اجرا کرده است. (این می‌تواند «شواندا کوله‌باز» به کارگردانی آندریاس هوموکی در سال 2022 باشد.)

اما «Frühlingsstürme» همچنان سندی ارزشمند از تلاش‌های کوسکی برای احیای آثار دوران وایمار است. صحنه پردازی شوخ طبعانه او به معکوس های کمیک شانس و گامبیت های هویتی اشتباه روحیه ای جذاب می بخشد. می‌توانید قطعاتی را بشنوید که خواننده ستاره‌ای مانند جوناس کافمن مشتاق است در یک سمپلر آهنگ‌های نمایشی بگنجاند، اما کل برنامه سرمستی گازدار دارد که گزیده‌ها نمی‌توانند با آن مطابقت کنند.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما