تونسی‌ها عزادار آزادی سختی هستند که به سرعت از بین می‌رود

Mosaïque FM، محبوب ترین ایستگاه رادیویی تونس، هر روز صبح حوالی ساعت 5:30 صبح با نوای رزمی سرود ملی زنده می شود. بعد صدایی می آید که آیه ای از قرآن را می خواند، سپس موسیقی و اخبار، و پس از آن نمایش سیاسی “مراقب آنچه می گویند” است، که داستانی از دستپاچگی دموکراسی جوان کشور و چرخش اخیر آن به سمت خودکامگی را نشان می دهد.

مجری برنامه، هاجر تلیلی، می‌گوید که او متخصص است که سیاستمداران را در ناسازگاری‌ها و ریاکاری‌هایشان به دام بیندازد. اما اخیراً این خانم بوده است. تلیلی که باید به آنچه می گوید توجه کند.

مدیر Mosaïque، یک ایستگاه مستقل، از فوریه تا مه زندانی بود. یکی از خبرنگاران آن به پنج سال زندان محکوم شده است. دو نفر دیگر به دلیل انتقاد از دولت بازجویی شده اند.

خانم می‌گوید: «هر روز فکر می‌کردم «من می‌توانم نفر بعدی باشم». تلیلی، 36 ساله. «اما من طبق معمول به کار خود ادامه دادم. من عاشق کارم هستم. من نمی توانم دوباره به دیکتاتوری برگردم.”

او گفت که این اولین باری بود که او از اولین روزهایش در روزنامه نگاری، درست پس از سرنگونی دیکتاتور دیرینه خود در سال 2011، که الهام بخش موجی از قیام در سراسر جهان عرب بود، چنین احساسی داشت.

این یک آزمایش ده ساله با دموکراسی را آغاز کرد که بسیاری آن را بزرگترین دستاورد بهار عربی خواندند. جوانان تونسی مانند خانم. تلیلی خود را به سیاست، فعالیت‌ها و رسانه‌ها پرتاب کرد و در هیجانی کف آلود، مانند اسپری شامپاین بود.

اما سال‌های بدون استبداد به نظر می‌رسند که یک اتفاق افتاده است.

رئیس جمهور کیس سعید دو سال پیش نهادهای دموکراتیک این کشور آفریقای شمالی را کنار گذاشت و حکومت یک نفره را دوباره برقرار کرد. اکنون بیش از 20 روزنامه‌نگار با زندان مواجه هستند و سایر تونسی‌ها به دلیل پست‌های ضد دولتی در فیس بوک زندانی شده‌اند.

در ماه آوریل، کتاب های انتقادی از آقای. سعید از نمایشگاه کتاب تحت حمایت دولت بیرون کشیده شد. در ماه مه، یک خواننده رپ جوان به خاطر آهنگی طنز در مورد قوانین مواد مخدر و فساد پلیس دستگیر شد که با آهنگی چشمک زن از «بابر»، کارتون درباره فیل تنظیم شده بود.

سرکوب دستاوردهای پس از انقلاب توسط رئیس جمهور فراتر از آزادی بیان بوده است.

آقای. سعید تا حد زیادی استقلال قوه قضاییه را سلب کرده، چهره های مخالف را دستگیر کرده و قانون اساسی را بازنویسی کرده است تا اختیارات دفتر خود را افزایش دهد. اما محدود کردن تدریجی آزادی بیان برجسته است زیرا وقتی از تونسی ها خواسته می شود انقلاب خود را ارزیابی کنند، اغلب می گویند که آزادی بیان تنها دستاورد ملموسی است که از آن حاصل شده است.

«من در آزادی بزرگ شدم. من با آزادی بزرگ شده ام. یوسف چلبی، خواننده رپ 27 ساله که به خاطر آهنگ “بابر” دستگیر شد، گفت: این تنها چیزی است که از انقلاب به دست آوردیم، آزادی بیان. “نمی دانم چه اشتباهی کردم.”

آقای. سعید پس از اعتراض عمومی دستور آزادی او را داد. با این حال، سرما همچنان ادامه دارد: بر اساس نظرسنجی‌های اخیر، تعداد فزاینده تونسی‌ها از بحث در مورد سیاست احساس ناراحتی می‌کنند.

حتی خانم تلیلی و همکارانش در ایستگاه رادیویی اذعان می‌کنند که بسیاری از شنوندگان ممکن است کمتر به این که بتوانند با صدای بلند صحبت کنند، اهمیت می‌دهند تا اینکه نان روی میز بگذارند. سال‌های دموکراسی عمدتاً با شکست‌ها و ناکارآمدی‌های اقتصادی همراه بود، در صورتی که آزادی زیادی برای شکایت از شکست‌های دموکراسی داشت.

وقتی آقای سعید در سال 2021 مسئولیت را به دست گرفت، بسیاری از تونسی ها تشویق کردند. الییس غربی، مجری برنامه محبوب «میدی شو» در Mosaïque که تفسیرهای سیاسی ارائه می دهد، گفت: اما اکنون که اقتصاد در حال چرخش است، مردم «از بین رفته اند که کدام مهم تر است، خوردن یا فکر کردن».

هرکسی که در دوران دیکتاتوری زین العابدین بن علی قبل از 2011 بزرگ شده باشد، به یاد دارد که چگونه بود. تونسی ها در مورد سیاست، حتی در اطراف دوستان، سکوت کردند. خبرگزاری ها تعهداتی را امضا کردند که سیاست را پوشش ندهند. مطبوعات تجاری بهتر از نوشتن در مورد چگونگی غارت دارایی های اقتصادی خانواده بن علی می دانستند. دین نیز از محدودیت خارج شده بود.

ایمن بوقانمی، تحلیلگر سیاسی و معمولی “میدی شو” می گوید: “وقتی شما دیکتاتوری دارید، مردم کوچک و محترم می شوند و می گویند که اقتدار لازم است.”

Mosaïque که در سال 2003 تأسیس شد، با پخش موسیقی و برنامه های سرگرمی، فرهنگ و ورزش به محبوب ترین ایستگاه مستقل تونس تبدیل شد. هر ساعت یک دقیقه خبر پخش می شود.

آقای. سرنگونی بن علی در سال 2011 یک سد را شکست.

سه روز بعد، وب سایت بیزینس نیوز، که به نام خود، هرگز سیاست را لمس نکرده بود، یک mea culpa پرشور منتشر کرد. این سازمان از «شرکت خبرنگاران تونس در طرح سکوت، به خاطر خودسانسوری و نوکری ما» عذرخواهی کرد و افزود: «باید امیدوار بود که در آینده خبرنگاران و رسانه های تونس دیگر به هیچ قدرتی کمر خم نکنند. “

تقریباً یک شبه، سیاست برنامه های Mosaïque را مصرف کرد. ساعت ها به آخرین تلاش ها برای برپایی انتخابات ملی، تشکیل احزاب سیاسی و پیش نویس قانون اساسی جدید پرداخت.

ام‌اس. تلیلی یک سال قبل از قیام به Mosaïque پیوسته بود، اما همکاران ارشد در روزنامه نگاری سیاسی تجربه بیشتری نداشتند. بعد از انقلاب برنامه های خود را با برنامه های آموزشی پر می کردند و مشتاق یادگیری بودند.

او گفت: “ناگهان یک کشور جدید بود.”

با وجود همه خوش‌بینی‌های اولیه، سرویس‌های امنیتی دولتی برخی از عادات قدیمی را حفظ کردند و گهگاه افراد را به خاطر پست‌های فیسبوک دستگیر می‌کردند.

رسانه های تونس به نوبه خود اغلب از استانداردهایی که Business News وضع کرده بود کوتاهی می کردند. بسیاری از رسانه ها که با درآمدهای بی حال تبلیغاتی دست و پنجه نرم می کردند، از احزاب سیاسی کمک مالی گرفتند و استقلال آنها را به خطر انداختند.

Mosaïque یکی از معدود استثناها بود، به لطف درآمدی که مدام با ترکیبی از سیاست، اخبار، سرگرمی و موسیقی به دست می آورد. خانم‌ها، دولت‌های متوالی گاهی درباره پوشش آن گله می‌کردند. تلیلی گفت، اما مدیرش در برابر تماس های خشمگین شانه هایش را بالا انداخت و خبر به گوش رسید.

همه چیز به سرعت برگشت به محض آقای. سعید در سال 2021 قدرت کامل را به دست گرفت، گویی حافظه عضلانی قبل از انقلاب در حال شروع شدن است. رسانه ها به زودی از دعوت از سیاستمداران مخالف و صاحب نظران انتقادی خودداری کردند. وزرای دولت از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران خودداری کردند. نزار بهلول، سردبیر سایت، گفت که خبرنگاران بیزینس نیوز شروع به خودسانسوری کردند.

اما این بار چیز جدیدی وجود داشت، یک مسمومیت مسموم کننده رسانه های اجتماعی.

طرفداران گفته شده هر کسی را که از رئیس جمهور انتقاد می کرد و اطلاعات شخصی مخالفان سیاسی را منتشر می کرد، دریدند. زینا مجری، بنیانگذار فالسو، یک تونسی، گفت که صفحات فیس بوک و حساب های ربات مرتبط با حلقه رئیس جمهور، کمپین های بدنامی هماهنگ علیه منتقدان راه اندازی کرده اند. پلت فرم حقیقت سنجی.

دفتر رئیس جمهور به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد.

به صورت آنلاین، حامیان سعید به روزنامه نگاران مسجد «فاسد» برچسب زدند. حس محاصره یک شب در ماه فوریه زمانی که افسران امنیتی مدیر ایستگاه، نورالدین بوتر را دستگیر کردند، تشدید شد.

روزنامه نگاران او گفتند که آنها شخصاً احساس مسئولیت می کنند: اتهامات مربوط به اتهامات ناهنجاری مالی بود، اما وکلای او گفتند که او برای پوشش سیاسی این شبکه هدف قرار گرفته است.

چند روز پس از دستگیری، در یک جلسه پرخاشگرانه، یک وکیل پیامی از رئیس داد: به کار خود ادامه دهید.

با قضاوت بر اساس تعداد مخاطبان، تفسیر مستقل تجارت خوبی بود.

موزاییک باقی مانده شماره 1. در کشوری با حدود 11 میلیون نفر، روزانه بیش از یک میلیون نفر به “Midi Show” گوش می دهند، یکی از معدود برنامه هایی در هر کجای تونس که به طور منظم درباره عقب نشینی خودکامه کشور بحث می کند.

وقتی میزبانش آقای روزنامه نگاران “میدی” گفتند که غربی، و هیثم ال مکی، مفسر، یکی از اعضای “میدی”، ماه گذشته پس از انتقاد از روش های استخدام پلیس در ایر، توسط سرویس های امنیتی بازجویی شدند، برخی از شنوندگان به نشانه همبستگی در خارج از محل بازجویی حاضر شدند.

“اگر هنوز این توده بزرگ از مردم ما را دنبال می کنند.” ال مکی گفت: این دلیل اعتماد است.

اما Mosaïque مخالف نیست، آقای. غربی اصرار دارد.

او اخیراً گفت: «ما فقط می‌گوییم که فکر می‌کنیم اوضاع چگونه پیش می‌رود» و اینکه آیا مقامات زندگی تونسی‌ها را بهبود می‌دهند یا خیر.

در آن زمان خبرنگاران امیدوار بودند.

آنها همچنان ممکن است با پیگرد قانونی روبرو شوند. غرفه آقای بوتار به تازگی پس از سه ماه حبس آزاد شده بود. کارکنان صبح روز بعد با «الحمدلله» و «تبریک» به یکدیگر سلام کردند.

درست قبل از ظهر، آقای غربی قبل از نشستن روی صندلی میزبان کمی رقصید.

او بعداً گفت: «در استودیو بودن عالی است و نه در زندان».

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما