در حالی که پاکستان سیل می‌آید و هند صادرات برنج را محدود می‌کند، آفریقا برای قیمت‌های بالا آماده می‌شود

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

سیل‌های ویرانگر در پاکستان که بخش‌های زیادی از زمین‌های کشاورزی را در زیر آب فرو برد – همراه با تصمیم هند برای محدود کردن صادرات برنج خود – خطر تشدید ناامنی غذایی را در کشورهای آفریقایی که بیشتر به واردات از آسیا وابسته هستند، می‌کند.

جنگ در اوکراین که جرقه افزایش قیمت گندم و ذرت را برانگیخت، در شش ماه گذشته به شدت قاره آفریقا را تحت تاثیر قرار داده است. اکنون، یک بحران غذایی جدید در حال رخ دادن است زیرا این قاره با افزایش احتمالی قیمت برنج، یکی از اصلی‌ترین میزهای آفریقایی، مواجه است.

سیل‌های ویرانگر اخیر در پاکستان، بخش‌های زیادی از شالیزارها را زیر آب فرو برد و برداشت باران‌های موسمی را از بین برد و برداشت‌های زمستانی آینده را مختل کرد.

هفته گذشته، هند – بزرگترین صادرکننده برنج جهان – محموله های برنج شکسته (تکه های برنج شکسته شده در مزرعه یا در حین حمل و نقل یا آسیاب کردن) را ممنوع کرد و 20 درصد عوارض بر صادرات انواع دیگر وضع کرد زیرا این کشور تلاش می کند عرضه را افزایش دهد و قیمت ها را آرام کند. پس از بارش باران موسمی کمتر از حد متوسط ​​کاشت را محدود کرد.

به گفته هیمانشو آگاروال، مدیر اجرایی Satyam Balajee، بزرگترین صادرکننده برنج هند، صادرات ممکن است در چند ماه آینده 25 درصد کاهش یابد. آگاروال در مصاحبه با رویترز گفت: “قیمت همه غلات به جز برنج در حال افزایش بوده است. اکنون به این روند خواهد پیوست.”

در همین حال، تایلند و ویتنام توافق کرده‌اند که قیمت برنج را برای پرداخت بهتر به کشاورزان خود افزایش دهند.

فین زیبل، اقتصاددان تجارت کشاورزی در بانک ملی استرالیا، هشدار داد: «در بسیاری از کشورها فشارهای بزرگی بر امنیت غذایی وجود خواهد داشت.

وابستگی به برنج آفریقا

نیکلاس بریکاس، رئیس یونسکو در سیستم‌های غذایی جهان در مصاحبه با فرانس 24 هشدار داد که سیل اخیر در پاکستان احتمالاً منجر به افزایش قیمت جهانی برنج خواهد شد.

او گفت: “پاکستان صادرکننده عمده برنج است. با این حال، یک سوم کشور زیر آب است و بنابراین خطر افزایش قیمت برنج در بازارهای بین المللی وجود دارد.”

در نهایت، افزایش تقاضای چینی ها برای برنج شکسته برای جایگزینی ذرت، که برای تغذیه دام بسیار گران شده است، قیمت ها را نیز در ماه های اخیر افزایش داده است.

این خبر بدتر در زمینه امنیت غذایی برای کشورهای جنوب صحرای آفریقا است که به شدت به واردات برنج از آسیا وابسته است. به گفته ایستگاه رادیویی خواهر FRANCE 24، Radio France Internationale (RFI)، آفریقا امسال می تواند 40 درصد از تجارت برنج جهان یا 20 میلیون تن رکورد را جذب کند.

پاتریسیو مندز دل ویلار، اقتصاددان مرکز تحقیقات کشاورزی فرانسه برای توسعه بین المللی توضیح می دهد: «مشکل این وابستگی به واردات برنج مزمن است و ادامه خواهد داشت.

“تولید محلی نمی تواند با منحنی تقاضا که با رشد جمعیت و رشد شهرها در حال افزایش است، مطابقت داشته باشد.” که نیاز به آماده سازی دارند.»

برداشت جدید می تواند فشارها را کاهش دهد

اگرچه امنیت غذایی در کشورهای جنوب صحرای آفریقا تنها به برنج متکی نیست، اما همچنان بعد از ذرت، دومین غلات پرمصرف است. افزایش قیمت ها ضربه ای بیشتر به جمعیت هایی خواهد بود که قبلاً با افزایش قیمت مواد غذایی ضعیف شده اند.

وضعیت به ویژه در شاخ آفریقا که خشکسالی تاریخی را تجربه می کند بحرانی است. به گفته سازمان ملل، بیش از 22 میلیون نفر از جنوب اتیوپی تا شمال کنیا و سومالی در معرض خطر گرسنگی هستند.

به گفته مندز دل ویار، علیرغم این نگرانی ها، قیمت برنج هنوز افزایش نمی یابد و افزایش قیمت باید “محدود” و کوتاه مدت باقی بماند.

برداشت اصلی در کشورهای عمده تولیدکننده و صادرکننده (هند، تایلند و ویتنام) تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود. همه این برنج به ذخایری که حداکثر خواهد بود اضافه می‌شود که این کشورها را به سمت فروش محصول قدیمی سوق می‌دهد. مندز دل ویار توضیح داد که اگر در ماه مارس یا آوریل بود، این امر بسیار مشکل ساز بود.

پاکستان تنها 4 میلیون تن برنج در سال صادر می کند، در حالی که هند 21 میلیون تن برنج صادر می کند. مندز دل ویلار گفت: «بنابراین، بازار باید بتواند در برابر شوک مقاومت کند، حتی اگر پاکستان صادرات خود را محدود کند.

این مقاله از اصل به زبان فرانسه ترجمه شده است.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما