در زمان درگیری، کارآفرینان اوکراینی جنگ را تجارت خود می کنند

LVIV، اوکراین – یوری زاخارچوک زمانی رویای صحنه‌های جنگ را در سر داشت و همه چیز را از زره‌های قرون وسطایی گرفته تا لباس‌های جنگ فضایی طراحی می‌کرد.

اما بعد از فوریه 24، روزی که روسیه به اوکراین حمله کرد، آقای. زاخارچوک تصمیم گرفت کسب و کار خود را از قلمرو داستان به دنیای واقعی جنگ که به شهر زادگاهش کیف آورده شده است ببرد.

او با لبخندی کینه توز خاطرنشان کرد که انتقال شرکت او به ساخت زره بدن و کلاه ایمنی به نوعی منطقی است. او گفت: “ما همیشه برای هر نیازی از روزهای امپراتوری روم تا خیالات آینده محافظت کرده ایم.”

وی افزود، به طور جدی تر، کسب و کار او، Steel Mastery، در توسعه دنده هایی که سبک و مناسب برای ساعات طولانی استفاده می شود، تجربه دارد. او گفت: “ما می دانیم که چگونه همه چیز را راحت کنیم.”

آقای. زاخارچوک که شرکت متشکل از 70 کارگر او زمانی برای هزاران مشتری در اروپا و ایالات متحده لباس تهیه می کرد، تنها در تغییر به سمت نظامی سازی نیست. در سراسر اوکراین، بسیاری از شرکت‌ها با تبدیل کردن آن به بخشی از تجارت خود، خود را با زندگی در جنگ وفق می‌دهند.

در شهر جنوبی اودسا، یک برند مد محلی تمام بخش‌های خود را داشت، حتی خیاطان لباس زیر زنانه‌اش، جلیقه‌های پارچه‌ای را متناسب با بشقاب‌های زره ​​بدن می‌دوخت.

در لویو، برخی از مشاغلی که به این منطقه امن‌تر غربی اوکراین هجوم آورده‌اند، روی نصب زره بر روی وسایل نقلیه موجود، لباس‌های نظامی و به‌طور مخفیانه‌تر، مهمات کار می‌کنند.

ولودیمیر کورود، نایب رئیس اتاق بازرگانی لویو، گفت: «ما کسب و کارهای زیادی داریم که خود را برای کمک به ارتش دوباره صلاحیت می کنند. او گفت: «برخی حتی درگیر تسلیحات هستند، اما این چیزی است که ما نمی‌توانیم درباره آن صحبت کنیم، از ترس اینکه آنها به اهداف نظامی تبدیل شوند.

بسیاری از شرکت ها به صورت خیریه برای حمایت از نیروهای مسلح اوکراین کار می کنند. اما به‌طور فزاینده‌ای، کسب‌وکارها به دنبال ایجاد مدل‌های سودآوری هستند که بتوانند در طول جنگ حفظ کنند – و شاید حتی پس از پایان آن، با چشم‌داشتن به صادرات.

اوکسانا چرپانیچ، 36 ساله، گفت که این تنها نفع شخصی نبود که تصمیم او را برای هدایت شرکتش از ساخت لباس های هتل و رستوران به تولید کننده لباس های هنگ اوکراینی افزایش داد.

او گفت: «این همچنین در مورد حفظ مشاغل برای نیروی کار ما است. ما باید با اطمینان از اینکه می توانند در اینجا کار پیدا کنند، انگیزه ای برای ماندن در کشورمان ایجاد کنیم. به این ترتیب از اقتصاد کشورمان حمایت می کنیم.»

هر طرحی جواب داده است. شرکت او، Gregory Textile، مستقر در Lviv، اکنون قراردادهایی برای ساخت لباس برای ارتش اوکراین بسته است. او توانست شغل 40 خیاطی را که در کارمندان داشت نجات دهد و حتی 10 موقعیت را اضافه کرد. او این مشاغل را به زنانی که از جنگ در شرق اوکراین فرار کردند، پیشنهاد داد.

به گفته او، اگرچه این شرکت تنها 60 درصد از درآمد خود را قبل از جنگ به دست می آورد، اما همچنان سود می برد.

دیگران مانند آقای زاخارچوک، از این لحظه اختراع مجدد برای ماموریت هایی که در مرز کیشوتوس قرار دارند استفاده می کنند. او در حال تولید جلیقه‌های زره ​​پوش با روکش سرامیکی است – شاهکاری که شامل قاچاق یک کوره دوران شوروی و کمک گرفتن از دانشمندان هشت‌ساله می‌شد.

زره بدن معمولاً از یک جلیقه ساخته شده از پارچه مقاوم در برابر گلوله تشکیل شده است که یک صفحه زره را در جلو و پشت نگه می دارد. ساده‌ترین روش ساخت صفحات از فلز است، مهارتی که به راحتی می‌توان آن را برای شرکت‌های متخصص در زره‌پوش‌ها به کار برد. در عوض، او تصمیم گرفت یک سرمایه گذاری جدید به نام YTO Group را برای تولید زره بدن سرامیکی تأسیس کند.

صفحات سرامیکی بسیار سبک تر هستند و توسط بسیاری از نیروهای نظامی به دلیل تحرک بیشتری که اجازه می دهند ترجیح داده می شوند. اما آنها برای تولید به فناوری و تجهیزات پیچیده ای نیاز دارند – که هیچ کدام از آن ها آقای. زاخارچوک داشت.

او گفت: من خیلی چیزها را نمی دانم. “اما اگر به چیزی نیاز داشته باشم، آن را پیدا خواهم کرد. این مهارت خاص من است.

او ابتدا باید درباره نحوه ساخت چنین صفحاتی تحقیق می کرد – و سپس چگونه ماشین آلات مورد نیاز را به دست آورد. او وب‌سایت‌های شغلی را بررسی می‌کرد تا افرادی را با مهارت‌هایی که فکر می‌کرد ممکن است مرتبط باشند، بیابد، سپس با آنها تماس گرفت تا از آنها راهنمایی بخواهد.

در نهایت متوجه شد که به یک کوره خلاء نیاز دارد که در اوکراین بیشتر برای تولید سرامیک های مخصوص نیروگاه های هسته ای این کشور در دوران شوروی استفاده می شد.

او کارخانه پشت کارخانه را صدا زد و با یک رشته رد مواجه شد. برخی از شرکت ها قبلا تعطیل شده بودند. برخی دیگر با عذرخواهی به او اطلاع دادند که امکانات آنها در جنگ تخریب شده است.

او پس از دو ماه جست و جو، یک نیروگاه هسته ای با کوره را پیدا کرد که در دهه 1980 ساخته شده بود و خراب بود. او یک وام بانکی گرفت و آن را به قیمت 10000 دلار خرید.

این کوره که می تواند در پشت یک تریلر کوچک جا شود، بیش از 1500 پوند وزن دارد. همان مقدار انرژی مصرف می کند که می تواند انرژی 3000 آپارتمان را تامین کند. اما هیچ کدام از اینها مشکل نبود.

موضوع مکان بود: کوره در یکی از شهرهای جنوبی اوکراین بود که در ماه مارس توسط روسیه اشغال شد. با این حال، آقای زاخارچوک ناامید بود.

«ما به تمام افسران روسی در پست های بازرسی آنجا رشوه دادیم و آنها به ما کمک کردند تا آن را خارج کنیم. او به شوخی گفت که می‌توانید آن را «عملیات فوق‌العاده» خود من بنامید – اشاره‌ای به برچسب‌گذاری روسیه به تهاجم خود به عنوان «عملیات نظامی ویژه».

اما حتی با کوره، آقای. زاخارچوک به دانش نیاز داشت. بنابراین او به حلقه ای از دانشگاهیان اوکراینی 75 تا 90 ساله روی آورد که متخصصان دوره شوروی در فیزیک و فلزات فوق سخت بودند.

او گفت: “آنها بیش از 50 سال تجربه دارند.”

با این وجود، ابتکار عمل ممکن است نتیجه دهد. گروه YTO او اکنون نمونه های آزمایشی را تولید کرده است. اگر شرکت بتواند بزرگ شود، آقای. او گفت که زاخارچوک قصد دارد این زره را با قیمتی حدود 220 تا 250 دلار برای هر قطعه بفروشد که تقریباً نصف قیمت آن در جاهای دیگر است.

در لویو، رومن کریستین، 31 ساله، نیز به تجارت زره بدن پایان داد. پس از اینکه بسیاری از شرکت ها از کشور گریختند، تهاجم، کسب و کار مشاوره او را که در زمینه لجستیک و مدیریت بحران مشاوره می داد، ویران کرد.

در ابتدا، او با رساندن آذوقه، از جمله ماکارونی، دارو و سوخت به مناطق خط مقدم، به دنبال کمک به جنگ بود. اما او به سرعت منابع و اشتیاق خود را سوزاند.

«سپس متوجه شدم: باید در میدان جنگ اقتصادی شرکت کنم، نه جنگ فیزیکی. من رزمنده نیستم، سرباز نیستم. اما من می توانم شبکه کنم، می توانم وارد و صادر کنم. و من می دانم چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنم.

آن زمان بود که آقای کریستین به زره بدن تبدیل شد. «در آغاز جنگ به 400 هزار قطعه زره نیاز بود. حالا دو برابر شده و در مورد در دسترس بودن، حتی نیمی از آن هم نیست.»

او ذخیره عظیمی از پارچه مورد نیاز برای تولید مواد جلیقه ضد گلوله خرید. تیم او همچنین فرمول خود را برای تولید صفحات فلزی در داخل آنها آزمایش کرده است.

آقای. کریستین امیدوار است نه تنها به حفظ اقتصاد اوکراین در طول جنگ کمک کند، بلکه برای خود فرصتی فراهم کند که فراتر از آن دوام بیاورد. وی گفت: در حال حاضر ما در حال راه اندازی تیم فروش هستیم تا کار صادرات به خارج از کشور را آغاز کنیم.

خانم. Cherepanych همچنین امیدوار است که تجارت لباس نظامی جدید خود را حفظ کند، و در نهایت آن را از تجارت لباس هتل و رستوران خود که امیدوار است پس از جنگ دوباره شروع کند، جدا کند.

در کف اتاق خیاطی دفاتر مد روز و آجری او، پیچ و مهره های پارچه های روشن و رنگارنگ به طرفین به رنگ سبز زیتونی، بژ و آبی سرمه ای کشیده شده است.

اما او اصرار داشت که آنها همچنان بر سبک تأکید دارند: “ما ارتش خود را می خواهیم در چیزی عملی و راحت باشد – اما در عین حال جذاب به نظر برسد.”

در مورد آقای زاخارچوک، او اکنون در تلاش است تا 1.5 میلیون دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کند تا به او کمک کنند تا کوره خود را تعمیر کند و از آن برای افزایش تولید به هدف خود یعنی 10000 مجموعه صفحات سرامیکی در ماه استفاده کند. وی تاکنون 20 مورد رد شدن دریافت کرده است.

طبق معمول، این مانع او نشد.

او گفت: «ما 100 یا حتی 500 رد می کنیم. اما در نهایت، ما پول را دریافت خواهیم کرد زیرا به آنها نشان خواهیم داد که آن را به دست آورده ایم.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما