رسمی ناسا هند باید به توافقنامه آرتمیس به رهبری ایالات متحده بپیوندد اخبار جهان

واشنگتن: هند که یک قدرت جهانی و یکی از معدود کشورهایی است که دسترسی مستقل به فضا دارد، باید بخشی از تیم آرتمیس باشد که کشورهای همفکر را در اکتشاف فضای غیرنظامی گرد هم می آورد. قراردادهای آرتمیس که در معاهده فضای ماورای جو در سال 1967 (OST) پایه گذاری شده است، مجموعه ای غیر الزام آور از اصول است که برای هدایت اکتشاف و استفاده از فضای غیرنظامی در قرن بیست و یکم طراحی شده است. این یک تلاش تحت رهبری آمریکا برای بازگرداندن انسان به ماه تا سال 2025 با هدف نهایی گسترش اکتشافات فضایی به مریخ و فراتر از آن است.

بهاویا لال، معاون مدیر فناوری، سیاست و استراتژی در دفتر مدیر ناسا، روز جمعه به PTI گفت که تا ماه مه 2023، 25 امضاکننده توافقنامه آرتمیس وجود دارد و امیدوار است که هند بیست و ششمین کشور شود. “من فکر می کنم امضای توافقنامه آرتمیس باید یک اولویت (برای هند) باشد. منظورم این است که ناسا به شدت احساس می کند که هند، یک قدرت جهانی است. این یکی از معدود کشورهایی است که دسترسی مستقل به فضا دارد، صنعت پرتاب پر رونقی دارد، به ماه، به مریخ رفته است، باید بخشی از تیم آرتمیس باشد.”

لال گفت: “این در مورد این است که چگونه اطمینان حاصل کنیم که فضا برای نسل‌های آینده پایدار می‌ماند. بنابراین، من فکر می‌کنم فایده آن این است که کشورهای همفکر که ارزش‌های مشابهی دارند، فرصتی برای کاوش با هم دارند.” او گفت که مزیت آن این است که هند اعلام می کند که آنها یک قدرت جهانی فضایی هستند و برای چیزهایی مانند اکتشاف پایدار، استفاده مسئولانه از فضا، همکاری، شفافیت ارزش قائل هستند.

لال که در ماتورا به دنیا آمد و در دهلی نو بزرگ شد، قبلاً به عنوان سرپرست فناوری ناسا خدمت می کرد و اولین زنی بود که در بیش از 60 سال از تاریخ ناسا این سمت را به دست آورد. لال قبل از سمت فعلی خود و در 100 روز اول دولت بایدن، سرپرست دفتر ناسا بود و انتقال آژانس تحت مدیریت جو بایدن را هدایت می کرد.

لال گفت که هند و ایالات متحده باید در برنامه آرتمیس کارهای بیشتری انجام دهند و کارهای بیشتری را با هم در ماه انجام دهند. او گفت: “ما در واقع اخیراً یک کارگروه پرواز فضایی انسانی راه اندازی کردیم. هدف آن گروه توسعه استراتژی هایی است که باید انجام دهیم و چگونه انجام دهیم. برای آن تیم آرزوی موفقیت های زیادی در ارائه فرصت های ملموس برای همکاری دارم.”

بالاترین رتبه سرخپوست آمریکایی در ناسا پیش از سفر هفته آینده نخست وزیر نارندرا مودی به ایالات متحده گفت: “نصار (رادار دیافراگم مصنوعی ناسا ISRO) قرار است اوایل سال آینده پرتاب شود. امیدوارم در مسیر درست باشد؟ هفته آینده در یک دیدار رسمی دولتی به دعوت پرزیدنت بایدن، که طی آن همکاری های فضایی و مسائل مربوط به آن یکی از زمینه های اصلی بحث و گفتگو باشد.

هند و ایالات متحده اخیراً یک کارگروه پرواز فضایی انسانی را تحت عنوان گفتگوی فناوری‌های بحرانی و نوظهور (ICET) تشکیل داده‌اند. لال امیدوار بود که هند بخشی از جامعه ای شود که سیارک ها و دنباله دارهایی را که ممکن است به زمین برخورد کنند و حواس پرتی ایجاد کنند را شکار کند. “من در مورد همه چیزهایی که در حال سقوط هستند هیجان زده هستم. NISAR، Chandrayan 3 در ژوئیه جاری، و دوباره ماموریت Aditya. آن هم امسال. ماموریت های آینده Gaganyaan. ماموریت Lupex (ماموریت اکتشاف قطبی قمری) با ژاپن. هند اینها را دارد. همکاری در همه جا، نه فقط با ایالات متحده، با ژاپن، با فرانسه.”

“من بیش از همه در مورد برنامه پرواز فضایی انسانی هند هیجان زده هستم، زیرا زمانی که هند در مدار پایین زمین حضور داشته باشد… ما می توانیم محموله را به ایستگاه های یکدیگر ببریم. می توانیم خدمه را به یکدیگر ببریم. این بسیار هیجان انگیز خواهد بود. لال گفت: داشتن چندین ایستگاه فضایی در مدار پایین زمین، و واقعاً یک انسان در فضا خواهد بود. در طول سال‌ها، فراز و نشیب‌هایی در همکاری‌های فضایی هند و ایالات متحده وجود داشته است. در ابتدا، هند بیشتر بر همکاری با اتحاد جماهیر شوروی متمرکز بود.

لال گفت: “اما پس از آن، من فکر می‌کنم دو هزار همکاری بسیار قوی بوده است. در مأموریت‌های علمی، در ماموریت‌های پرواز فضایی انسانی، هند به‌نوعی به‌عنوان یک شریک کوچک و ظرفیت‌سازی زیادی شروع کرد.” ، هند ثابت کرده است که از هر نظر به یک اندازه توانمند است.

“ماموریت‌های NISAR نمونه خوبی هستند. هند ابزاری دارد. ایالات متحده ابزاری دارد و واقعاً همکاری افراد برابر است. بنابراین من به نوعی تکامل را می‌بینم. و در آینده فکر می‌کنم در مسیر حساسی خواهیم بود. لعل گفت: هند در مسیر حیاتی مأموریت های ایالات متحده قرار خواهد گرفت و ما شرکای واقعی خواهیم بود.

این مقام ناسا با اشاره به اینکه ماموریت گاگانیان در حال حاضر فقط یک کپسول فضایی است، گفت، در مقطعی هند یک ایستگاه فضایی خواهد داشت. “این مرحله بعدی است. حتی با گاگانیان من فکر می کنم فرصت هایی برای لنگر انداختن به ایستگاه فضایی، حمل محموله به ایستگاه فضایی، بردن فضانوردان به ایستگاه فضایی و فقط آماده کردن هند برای آینده ای در مدار پایین زمین وجود دارد.” او گفت: “ناسا می تواند کارهای زیادی انجام دهد. به عنوان مثال، فضانوردان را آموزش دهد.”

“بنابراین مدار پایین تر، هزاران فرصت همکاری در پرواز فضایی انسان. در زمینه علم، ما برای مدت طولانی با هم همکاری کرده ایم. NISAR یک همکاری بسیار هیجان انگیز است. یکی که من واقعاً در مورد آن هیجان زده هستم، همکاری در ماه است. هند می تواند داشته باشد. لال گفت: مریخ نوردها و فرودگرها. لال با اشاره به اینکه ناسا برنامه ای به نام CLIPS دارد، خدمات بارگیری تجاری ماه، گفت که فرصت های زیادی برای شرکت های خصوصی در هند برای همکاری با این ارائه دهندگان CLIPS و شرکت های خصوصی در ایالات متحده وجود دارد.

او گفت که این به هر دو کشور کمک می کند تا بازی بخش خصوصی را اتخاذ کنند. “دفاع سیاره ای یک منطقه عالی برای همکاری است. چیزی است که همه ما با هم در آن هستیم. شصت و پنج میلیون سال پیش، یک سیارک وجود داشت که اساساً تمام زندگی غیر پرندگان روی زمین را نابود کرد. ما چنین چیزهایی را نمی خواهیم. لال گفت که دوباره اتفاق می افتد.

“راه انجام این کار این است که دائماً نگاه کنیم و ببینیم که چه چیزی در راه است. چند ماه پیش، ناسا ماموریتی به نام دارت داشت که در آن به یک سیارک کوچک برخورد کردیم و آن یک آزمایش بود و ما آن را حرکت دادیم، اما فقط می‌توانستیم حرکت کنیم. آنچه ما می توانیم ببینیم، “او گفت. لال که به عنوان دانشجوی کارشناسی MIT به ایالات متحده آمد، گفت که می‌خواهد در رشته مهندسی هسته‌ای جدید تحصیل کند و سپس جایزه نوبل دریافت کرد.

او گفت: “اولین چیزی که یاد گرفتم این بود که شما جایزه نوبل مهندسی را دریافت نمی کنید. بنابراین در همان لحظه، ناامیدی بزرگی به وجود آمد.” او گفت: “وقتی آمدم چالش های فرهنگی بزرگی داشتم. با وجود اینکه انگلیسی صحبت می کردم، با لهجه آنقدر مشکل داشتم… بنابراین، مدتی طول کشید تا بفهمم.”

window.addEventListener(‘scroll’, (event) => {
var script = document.createElement(‘script’);
script.src=”https://connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v5.0&appId=2512656768957663&autoLogAppEvents=1″;
document.body.appendChild(script);
}, { once: true });window.addEventListener(‘scroll’, (event) => {
var script = document.createElement(‘script’);
script.src=”https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v10.0&appId=1911135012435337&autoLogAppEvents=1″;
document.body.appendChild(script);
}, { once: true });

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما