زلزله ترکیه سوریه بیش از کشته برجای گذاشت، چرا اینقدر قدرتمند بود اخبار جهان

دهلی نو: زلزله شناسان می گویند زمین لرزه 7.8 ریشتری که روز دوشنبه ترکیه و سوریه را لرزاند، احتمالا یکی از مرگبارترین زلزله های این دهه است که بیش از 100 کیلومتر (62 مایل) بین صفحات آناتولی و عربستان گسست.

در اینجا چیزی است که دانشمندان گفتند در زیر سطح زمین اتفاق افتاده است و آنچه که در پی آن باید انتظار داشت:

زمین لرزه در ترکیه از کجا شروع شد؟

کانون این زمین لرزه در 26 کیلومتری شرق شهر نورداگی ترکیه و در عمق حدود 18 کیلومتری گسل شرقی آناتولی بود. این زمین لرزه به سمت شمال شرق تابش کرد و ویرانی را در مرکز ترکیه و سوریه به همراه داشت.

در طول قرن بیستم، گسل آناتولی شرقی فعالیت لرزه‌ای کمی داشت. راجر موسون، محقق افتخاری در سازمان زمین‌شناسی بریتانیا، می‌گوید: «اگر ما صرفاً از زمین‌لرزه‌های (مهم) عبور می‌کردیم که توسط لرزه‌سنج‌ها ثبت شده‌اند، کمابیش خالی به نظر می‌رسید.

به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده، از سال 1970 تنها سه زمین لرزه بالاتر از 6.0 در مقیاس ریشتر در این منطقه ثبت شده است. اما در سال 1822، زلزله ای 7.0 این منطقه را لرزاند و حدود 20000 نفر را کشت.

این زلزله ترکیه چقدر بد بود؟

به طور متوسط، کمتر از 20 زمین لرزه بیش از 7 ریشتر در هر سال رخ می دهد که رویداد دوشنبه را شدید می کند.

به گفته جوآنا فاور واکر، رئیس موسسه کالج دانشگاهی لندن برای کاهش خطرات و بلایا، در مقایسه با زلزله 6.2 ریشتری که در سال 2016 مرکز ایتالیا را لرزاند و حدود 300 نفر را کشت، زلزله ترکیه-سوریه 250 برابر انرژی آزاد کرد.

تنها دو مورد از مرگبارترین زمین لرزه ها از سال 2013 تا 2022 به بزرگی زلزله روز دوشنبه بوده اند.

چرا زلزله در ترکیه اینقدر شدید بود؟

گسل آناتولی شرقی یک گسل امتداد لغز است.

در آن‌ها، صفحات سنگی جامد در سراسر یک خط گسل عمودی به سمت بالا فشار می‌آورند و تنش ایجاد می‌کنند تا اینکه در نهایت در یک حرکت افقی می‌لغزند و مقدار زیادی کرنش آزاد می‌کند که می‌تواند باعث ایجاد زلزله شود.

گسل سان آندریاس در کالیفرنیا شاید معروف ترین گسل امتداد لغز جهان باشد و دانشمندان هشدار داده اند که یک زمین لرزه فاجعه بار دیرتر از موعد به پایان رسیده است.

گسست اولیه برای زلزله ترکیه-سوریه در عمق نسبتا کم شروع شد.

دیوید روتری، زمین‌شناس سیاره‌شناسی در دانشگاه آزاد بریتانیا، گفت: لرزش سطح زمین شدیدتر از زمین‌لرزه‌های عمیق‌تر به همان بزرگی در منبع بوده است.

چه نوع پس لرزه هایی را می توان در ترکیه انتظار داشت؟

11 دقیقه پس از وقوع زمین لرزه اولیه، پس لرزه ای به بزرگی 6.7 ریشتر در منطقه رخ داد. ساعاتی بعد زمین لرزه ای به بزرگی 7.5 ریشتر رخ داد و بعد از ظهر نیز اسپاسم 6 ریشتری دیگر رخ داد.

موسون گفت: «آنچه اکنون شاهد آن هستیم این است که این فعالیت به گسل‌های همسایه سرایت می‌کند. انتظار داریم لرزه خیزی برای مدتی ادامه داشته باشد.

پس از حادثه مرگبار 1822، پس لرزه ها تا سال بعد ادامه یافت.

آخرین آمار کشته شدگان زلزله ترکیه و سوریه چقدر ممکن است باشد؟

زمین لرزه هایی با شدت مشابه در مناطق پرجمعیت هزاران کشته برجای گذاشته است. زمین لرزه 7.8 ریشتری نپال در سال 2015 نزدیک به 9000 قربانی گرفت.

موسون گفت: “این خوب نخواهد بود.” هزاران خواهد بود و می تواند ده ها هزار باشد.

او افزود که هوای سرد زمستان به این معنی است که افرادی که زیر آوار گیر کرده اند شانس کمتری برای زنده ماندن دارند.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما