سه اثر هنری پیکاسو در سه ماه کشف شد

طرحی به ارزش صدها هزار، یک کتاب کودکان و یک شاهکار «گمشده»… در سه ماه گذشته، سه اثر هنری منحصر به فرد از پابلو پیکاسو، هنرمند اسپانیایی، در شرایطی عجیب و غیرمنتظره پیدا شده است. آیا این یک تصادف است یا نه؟

هنگامی که رئیس‌جمهور فیلیپین، فردیناند “بونگ‌بونگ” مارکوس جونیور، در ماه می 2022 به پیروزی قاطع دست یافت، به دیدار خانه مادرش ایملدا، بانوی اول سابق و همسر دیکتاتور فقید، فردیناند مارکوس جونیور رفت.

در ویدیویی که مادر را در حال تبریک به پسر نشان می دهد، یکی از جزئیات خانه مجلل ایملدا خودنمایی می کند. روی دیوار، یک نقاشی متمایز از یک برهنه انتزاعی با رنگ های آبی و سبز، روی تخت قرمز و نارنجی وجود داشت. بی‌تردید «Femme Couchée VI» اثر پابلو پیکاسو بود.

این نقاشی یکی از بیش از 200 نقاشی بود که ایملدا و مارکوس ارشد در زمانی که دیکتاتور در قدرت بود، با استفاده از پولی که از فیلیپین به سوئیس سرازیر شده بود، به دست آوردند. زمانی که در سال 1986 برکنار شد، 10 میلیارد دلار غارت کرده بود.

در سال 2014، “Femme Couchée VI” توسط مقامات مبارزه با فساد در فیلیپین در تلاش برای بازیابی برخی از میلیاردها مفقود شده هدف قرار گرفت، اما آنها نتوانستند آن را مصادره کنند و این اثر “مفقود” اعلام شد. از زمانی که این نقاشی در اتاق نشیمن ایملدا مشاهده شد، این سؤال مطرح شد که آیا او صاحب نسخه معتبر نقاشی است یا تقلبی، یا احتمالاً هر دو.

روث میلینگتون، مورخ هنر و نویسنده «میوز»، «این داستان شگفت‌انگیزی است، به چند دلیل». یک جرم‌شناس ممکن است دهه‌ها یا صدها سال طول بکشد تا یک نقاشی را ردیابی کند، اما این یکی در فضای مجازی مشاهده شده است.»

از آنجایی که نقاشی‌های پیکاسو از موزهایش ارزشمندترین آثار او هستند، «Femme Couchée VI» واقعی احتمالاً ده‌ها میلیون دلار ارزش دارد. میلینگتون می افزاید: «اگر واقعاً نشان دادن آن روی دیوارهای پشت سر او باشد، یک حرکت جسورانه و گستاخانه از طرف خانواده است. اما، اگر این یک ماکت است، پس این تلاش نهایی برای ترول کردن مقاماتی است که به دنبال نقاشی واقعی هستند.

“یک کشف مهم”

یک ماه پس از پیروزی بونگبونگ مارکو در فیلیپین، دومین اثر هنری این هنرمند اسپانیایی به طور غیرمنتظره ای پیدا شد، این بار نوه او دایانا ویدمایر-روئیز-پیکاسو در فرانسه.

او در ژوئن 2022 با جستجو در انبارهای خانواده به مجموعه ای از پرندگان اوریگامی و کتاب های طراحی پر از تصاویر رنگارنگ حیوانات، دلقک ها و آکروبات های هنرمند برخورد کرد.


وقتی او کتاب‌ها را به مادرش – دختر بزرگ پیکاسو مایا رویز-پیکاسو – نشان داد، خاطرات دوباره سرازیر شدند. این هنرمند از این طرح ها برای آموزش نقاشی به دخترش که اکنون 86 سال دارد، در دوران کودکی اش استفاده کرد. در برخی از صفحات، یادداشت ها و طرح های او در کنار یادداشت های پدرش ظاهر می شد. در کنار یک صحنه سیرک، عدد “10” را نوشت که نشان دهنده تایید او بود.

Millington می گوید: «این یک کشف فوق العاده مهم است. «همه ما می دانیم که پیکاسو شیفته تخیل کودکان بود. این نشان دهنده اثبات محکمی از آن در قالب کتاب طراحی است. همچنین نشان می‌دهد که گفت‌وگو بین او و دخترش این عنصر شخصی را وارد آن می‌کند.»

هفته‌ها بعد، در 5 ژوئیه 2022، اثر هنری دیگری از استاد کوبیسم به طور غیرمنتظره‌ای آشکار شد.

پس از اطلاع مقامات گمرک، مقامات فرودگاه ایبیزا در اسپانیا در چمدان مسافری که از سوئیس وارد شده بود را جستجو کردند و یک نقاشی را پیدا کردند که گمان می‌رود «شخصیت‌های ترویس» پیکاسو باشد که در کیف او پنهان شده بود.

پس از کشف این اثر، مسافر ادعا کرد که این یک کپی است و فاکتوری به ارزش تقریباً 1560 دلار به مقامات نشان داد. اما با جستجوی بیشتر در کیف های او، فاکتور دومی از یک گالری هنری در زوریخ کشف شد. این طرح که اعتقاد بر این است که معتبر باشد، بیش از 460000 دلار ارزش دارد.

هنرمندی پرکار

پیکاسو یک خالق پرکار بود و تخمین زده می شود که در طول زندگی خود حدود 50000 اثر هنری ساخته است، در مقایسه با حدود 20000 اثر از اندی وارهول و 900 نقاشی از ون گوگ. و اینها فقط نسخه های معتبر هستند. دکتر دونا یتس، دانشیار حقوق جزا و جرم شناسی در دانشگاه ماستریخت در هلند می گوید: «پیکاسوهای جعلی بیشتر از پیکاسوهای واقعی هستند، و پیکاسوهای واقعی نیز زیاد هستند».

در حال حاضر تقاضا برای آثار استاد اسپانیایی در حال افزایش است. Millington می‌گوید: «از زمان همه‌گیری، مردم پول‌های خود را روی آثار هنری می‌گذارند و سعی می‌کنند آن‌ها را به گونه‌ای بفروشند که هیچ‌کس انتظارش را نداشت. ناامنی در بازارهای دیگر باعث می‌شود هنر به‌عنوان یک شرط مطمئن به نظر برسد، «و سرمایه‌گذاری محکم چیزی است که توسط استاد بزرگی مانند پیکاسو انجام می‌شود».

در مورد آثاری مانند “Femme Couchée VI”، بدنامی و دسیسه فقط ارزش را افزایش می دهد. Millington می‌گوید، “حتی جعلی اکنون ممکن است به دلیل داستان پیرامون آن ارزش زیادی داشته باشد”.

در بازاری که مملو از آثار پیکاسو – واقعی و جعلی – است، جایی که آن آثار تقاضای زیادی دارند، چه باید کرد که سه مورد غیرمنتظره در چنین شرایط متفاوت و در چنین فاصله زمانی کوتاهی به نمایش درآمدند؟

اگرچه داستان ها ممکن است منحصر به فرد باشند، اما کاملاً غیرمنتظره نیستند. یتس می گوید: «تقریباً به طرز عجیبی قابل پیش بینی است. «به نظر عجیب می‌رسد که ما سه نوع اتفاق پیکاسو داشته‌ایم، اما او کارهای زیادی تولید کرده است، بنابراین آثار هنری زیادی برای پیکاسو وجود دارد. در عین حال، بسیاری از افراد کار او را از جهات مختلف هدف قرار می دهند، زیرا او بسیار مشهور است و آثارش مطلوب است.

“غرب وحشی”

ارزش بازار هنر در سطح جهان 65.1 میلیارد دلار تخمین زده می شود و بازار جرایم هنری نیز بسیار ارزشمند است. هیچ رقم جهانی برای هزینه جرایم هنری وجود ندارد، اما تنها در ایالات متحده، تیم جنایی هنری FBI بیش از 15000 مورد به ارزش بیش از 800 میلیون دلار را از سال 2004 کشف کرده است.

به گفته یتس، یک مورد از یک پیکاسو جعلی بالقوه و دیگری قاچاق غیرقانونی که در عرض سه ماه از یکدیگر اتفاق می‌افتند، وقتی صحبت از مقیاس واقعی جنایات هنری در سطح جهان می‌شود، «نوک کوه یخ» هستند.

حادثه قاچاق در ایبیزا شاید کمترین تعجب آور در میان سه کشف اخیر پیکاسو باشد. Millington می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند که آثار هنری همیشه در جعبه‌هایی با بسته‌بندی خوب توسط دست اندرکاران هنری حرفه‌ای حمل می‌شوند، اما اغلب با چمدان‌های دستی جابه‌جا می‌شوند.

این کار نه تنها از هزینه هایی مانند مالیات و مجوزهای لازم برای جابجایی برخی آثار ارزشمند جلوگیری می کند، بلکه احتمال گرفتار شدن نیز بسیار اندک است. یاتس می‌گوید: «اغلب کم‌پیچیده‌ترین شکل‌های قاچاق موفق‌ترین هستند. یکی دیگر از رایج ترین راه های قاچاق کالا از طریق پست است.

روند این که چگونه آثار هنری ارزشمند به دست قاچاقچیان می‌افتد، نسبتاً ساده است. اساساً آثار به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود. یتس می گوید: «و صادقانه بگویم، افراد خصوصی بیشتر و بیشتر از موزه ها پول بیشتری برای خرید این قطعات دارند. هنگامی که فردی صاحب یک اثر هنری می‌شود، چیزی نمی‌تواند مانع انتقال آن به دلخواه یا فروش آن به هر کسی که می‌خواهد شود.

شاید منحصربه‌فردترین کشفیات، کتاب‌های طراحی و اوریگامی‌های موجود در فرانسه باشد. اما اگرچه هیچ نشانه ای از بازی ناپسند وجود ندارد، حتی این کشف ممکن است آنقدر که به نظر می رسد ساده نباشد.

مصنوعاتی که می توانند نور جدیدی بر روند خلاقیت یک هنرمند بزرگ بیافزایند بسیار نادر هستند و در این مورد زمان بندی فوق العاده مناسب است.

در آوریل 2022، موزه پیکاسو در پاریس یک نمایشگاه 9 ماهه با عنوان “مایا رویز-پیکاسو، دختر پابلو” راه اندازی کرد که به رابطه پیکاسو با دختر بزرگش اختصاص داشت. دو ماه بعد، یک کشف غافلگیرکننده از مصنوعات جدید مطمئناً به تلاش‌های تبلیغاتی کمک خواهد کرد، به‌ویژه که قرار است کتاب‌های طراحی و پرندگان به اقلام نمایش داده شده اضافه شوند.

با این وجود، میلینگتون خوشحال است که آنها در موزه ای به نمایش گذاشته می شوند، “جایی که تاملی در مورد پیکاسو و علاقه او به تخیل کودکان وجود دارد.”

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم آنها در بازار هنر بسیار خوب عمل می‌کنند، اما بازار بسیار بی‌نظم است. مثل غرب وحشی است.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبرکانادابهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channel