شورای امنیت می شنود که کره شمالی & تعداد بی سابقه& موشک پرتاب کرده است

با وجود این، محمد خیاری علیرغم انجام آزمایش‌های موشکی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، به سفرا اطلاع داد که کره شمالی، که معمولاً به عنوان کره شمالی شناخته می‌شود، «هنوز جزئیاتی را در مورد این پرتاب‌ها به صورت عمومی ارائه نکرده است».

وی خاطرنشان کرد که پرتاب موشک دیروز «یک موشک بالستیک قاره پیما» ارزیابی شده است که طبق گزارش ها برد 760 کیلومتری را پوشش داده و به ارتفاع حدود 1920 کیلومتری رسیده است که «نشان می دهد …[it] ممکن است موفق نبوده باشد».

گوترش “رگبار” موشک ها را محکوم کرد

اندکی پیش از آغاز این نشست در مقر سازمان ملل در نیویورک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، بیانیه ای از طریق سخنگوی خود صادر کرد و پرتاب موشک های ICBM کره شمالی و “رگبارگیری” موشک های دیگر طی دو روز گذشته را به شدت محکوم کرد.

وی از کره شمالی خواست تا فوراً هرگونه اقدام بی پروا دیگری را متوقف کند و به طور کامل به تعهدات بین المللی خود تحت قطعنامه های مربوطه شورای امنیت عمل کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از سطح کلی تنش در شبه جزیره کره بین شمال و جنوب و افزایش لفاظی های تقابلی ابراز کرد.

آقای. گوترش قویاً از کره شمالی خواست تا فوراً به میز مذاکره بازگردد و از طرف های کلیدی خواست تا تلاش های دیپلماتیک خود را برای دستیابی به صلح پایدار و خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره از سر بگیرند.

پرواز، ایمنی دریایی

محمد خیاری در تشریح جزئیات به سفیران گفت که یکی از موشک های بالستیک پرتاب شده در روز چهارشنبه به دریا در نزدیکی آب های سرزمینی جمهوری کره سقوط کرده است که معمولاً کره جنوبی نامیده می شود.

“این نگران کننده است که کره شمالی به طور مداوم و غیرمسئولانه هرگونه توجهی به پروازهای بین المللی یا ایمنی دریایی نادیده گرفته است.این مقام ارشد سازمان ملل گفت.

در حالی که اداره هوانوردی ملی کره شمالی در 8 اکتبر پس از پرتاب قبلی اعلام کرد که این عملیات خطری برای هوانوردی غیرنظامی یا کل منطقه ندارد، اپراتورهای هواپیما ملزم به ارزیابی ایمنی عملیات پرواز خود هستند.

وی تصریح کرد: اپراتورها برای انجام این تعهد به هماهنگی بین مقامات خدمات ترافیک هوایی و همچنین اطلاع رسانی به موقع در مورد خطرات متکی هستند.

“چرخه کنش-واکنش”

دستیار دبیرکل یادآور شد که نشست فعلی برگزار شد نهمین بار در سال جاری که شورا برای گفتگو درباره کره شمالی تشکیل جلسه داده است.

پس از آخرین جلسه توجیهی در 5 اکتبر، او ادعای کره شمالی مبنی بر اینکه هفت پرتاب موشک قبلی این کشور همگی بخشی از “واحدهای عملیات هسته ای تاکتیکی” بوده را به یاد آورد.

«در حالی که همه ذینفعان به دنبال اجتناب از تشدید ناخواسته هستند، موج پرتاب موشک و مانورهای نظامی به چرخه اقدام-واکنش منفی کمک می کند“، تاکید کرد: خیاری.

او گفت که برای کاهش خطر اشتباه محاسباتی و کاهش تنش‌ها در منطقه، تقویت کانال‌های ارتباطی «از جمله بین کره‌ای و نظامی تا نظامی» «بسیار حیاتی» است.

اتحاد شورای امنیت برای کاهش تنش ضروری است – دستیار دبیر کل سازمان ملل

دعوت به اتحاد

اگرچه دبیرخانه با توجه به خطرات احتمالی مرتبط با هرگونه رویارویی نظامی با همه طرف‌ها از جمله کره شمالی در تماس نزدیک است، اما این مقام سازمان ملل تاکید کرد که شورا باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تشدید تنش انجام دهد.

وی تصریح کرد: «وحدت در شورای امنیت امری حیاتی است» و افزود که «همچنین فرصتی برای جستجوی خارج از رمپ و تعامل دیپلماتیک پایدار ایجاد می‌کند».

به طور جداگانه، آقای خیاری توجه را به وضعیت نگران کننده بشردوستانه کره شمالی جلب کرد.

وی گفت: «سیستم سازمان ملل متحد، در هماهنگی با شرکای بین‌المللی و بشردوستانه، آماده اعزام کارمندان و کمک‌ها برای کمک به دولت کره شمالی برای رسیدگی به نیازهای پزشکی و بشردوستانه، از جمله موارد مربوط به همه‌گیری کووید-19 است».

برای پاسخگویی به موقع و مؤثر، دستیار دبیرکل مجدداً خواستار «ورود بدون مانع کارکنان بین‌المللی و تدارکات بشردوستانه» شد.

وی در پایان تاکید کرد: وحدت شورای امنیت در این زمینه برای کاهش تنش ها، عبور از بن بست دیپلماتیک و چرخه منفی اقدام-واکنش ضروری است.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما