(عکس) کار در بزرگترین معدن روسیه در دمای 50 درجه زیر صفر

معدن اودوکان به عنوان بزرگترین معدن روسیه با وجود دمای 50 درجه زیر صفر به فعالیت خود ادامه می دهد.

بر اساس گزارش ها، در زمان اتحاد جماهیر شوروی، زمین شناسان در حین حفاری برای اورانیوم در منطقه ترانس بایکال روسیه، ذخایر خانم اودوکان را در سال 1949 کشف کردند.

اودوکان که بین دریاچه بایکال در غرب و اقیانوس آرام در شرق قرار دارد، دارای بزرگترین ذخایر روسیه و سومین ذخایر بزرگ جهان با ذخایر حدود 26.7 میلیون تن است.

به دلیل شرایط سخت اقلیمی و نبود زیرساخت های موجود در منطقه، تا سال 1387 امکان کار در معدن وجود نداشت.

هلدینگ USM که بیشتر مربوط به علیشیر عثمانوف، میلیاردر ازبک-روسی است، پس از اخذ مجوزهای لازم در سال 2008 در اودوکان شروع به کار کرد. این معدن قرار است از سال آینده در مقیاس وسیع شروع به کار کند.

در اودوکان که پیش بینی می شود در مرحله اول 135 هزار تن در سال تولید کند، 400 هزار تن مس با ظرفیت کامل تولید و صادر می شود.

مس، یکی از مهم ترین فلزات در جهان، در بسیاری از زمینه ها، از ماشین آلات گرفته تا تراشه های کامپیوتری، غذاسازها و صنایع تولیدی سنگین استفاده می شود. مس همچنین نقش کلیدی در پروژه های تولید انرژی های تجدیدپذیر، به ویژه پنل های خورشیدی و آسیاب های بادی دارد.

بر اساس تحقیقات موسسه McGraw-Hill، در حالی که جهان در حال برداشتن گام هایی برای کاهش آلودگی زیست محیطی است، انتظار می رود که تقاضای جهانی مس تا سال 2035 به 50 میلیون تن برسد.

در حالی که اهمیت تحولات در زمینه انرژی سبز روز به روز بیشتر می شود، مس نیز به دلیل نقشی که در فناوری ایفا می کند، آینده محسوب می شود.

بر اساس این گزارش، به دلیل نزدیکی جغرافیایی، مقدار قابل توجهی مس در اودوکان برای صادرات به چین تولید شده است.

در حالی که فرودگاه چارا که معدن در آن قرار دارد از یک سازه چوبی تشکیل شده است که 40 سال پیش ساخته شده است، فرود در فرودگاه تنها در ساعات روز امکان پذیر است. اودوکان نیز کار خود را برای توسعه ظرفیت فرودگاه آغاز کرده است.

برای انجام عملیات حمل و نقل در این معدن که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد از کامیون های بزرگ با ظرفیت حمل 136 تن استفاده می شود. همچنین دو نیروگاه به ظرفیت 50 مگاوات و 146 مگاوات به منظور تامین انرژی مورد نیاز در منطقه ایجاد شده است.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما