فرارو فروپاشی جریان سنگر بازار سهام

بورس در ادامه مسیر نزولی خود، در نهایت حمایت مطمئن 4/1 میلیون واحدی خود را از دست داد و این احتمال را تقویت کرد که در صورت ادامه شرایط فعلی، بازار واقعی در کانال 3/1 میلیونی مستقر شود. این احتمال با توجه به اینکه بازار سرمایه از هر سو تحت تاثیر فشار مطبوعاتی منفی قرار گرفته و عوامل موثر نیز در شرایط مناسبی قرار ندارند، تقویت می شود، زیرا علاوه بر اینکه توافق در مذاکرات برجام باز هم قطع شده، رکود بازارهای جهانی و اکثر صنایع بورسی تهران را تحت تاثیر قرار داده است، به طوری که دیگر روزنامه های ضد بروگامی نمی توانند عاملی برای رشد سهام دلار و بازارهای صادرات محور باشند.

به گزارش دنیای اقتصاد، از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان بازار مذکور بر این باورند که رهایی از شرایط موجود مستلزم شکل‌گیری تحولات اساسی و همه‌جانبه در بازار سرمایه و فراتر از آن در کل اقتصاد است. محدودیت تغییرات نمادین مانند افزایش دامنه نوسانات تعداد ساعات معاملات نمادهای فرابورس به دلیل استفاده مجدد در بستر محدود قادر به حرکت بورس در جهت بازار و دور از هیجان نیستند. . به نظر می رسد تا زمانی که خطر رکود در اقتصادهای منطقه یورو، آمریکا و چین وجود داشته باشد و قدرت های اقتصادی از افزایش نرخ بهره ببرند، نمی توان به بقای بورس در شرایط فعلی امیدوار بود. محدوده و ریسک های مختلف در اقتصاد ایران می تواند شرایط را تغییر دهد.

کلاف سرادگام بازار ساهام

بورس تهران از نبود نقدینگی کافی در معاملات رنج می برد که همزمان با افت بازار واقعی، حمایت محدود یک میلیون و 400 هزار واحدی نیز از بین رفت و نهمین افت بیش از 1 درصدی رقم خورد. از ابتدای سال ثبت شده است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که نوار حمایت محدود ذکر شده از نقدینگی بالایی در بین فعالان بازار برخوردار بوده است، بنابراین اکثر سرمایه گذاران نسبت به محدوده محدود ذکر شده حساس هستند، بنابراین به احتمال زیاد بر اساس حرکت اخیر، شاخص در سطح بازار باقی خواهد ماند. جهت نزولی و احتمالا در کانال 1/3 میلیون واحد ثابت شد به طوری که در جریان مذاکرات روز گذشته بورس تهران، شاخص تالارهای شیشه ای واقعی 09/1 درصد (معادل 15 هزار و 421 واحد) سقوط کرد. ) در سطح یک میلیون و 397 هزار واحد.

بر این اساس، پس از 110 روز، این رقم به سطح ثبت شده در 6 فوریه 1401 رسید. در این روز بازار هم وزن نیز همراه با شاخص در مسیر نزولی قرار گرفت و با کاهش 16/1 درصدی تا مرز 405 هزار واحد عقب نشینی کرد. به این ترتیب حدود 349 میلیارد تومان توسط سهامداران حقیقی از بورس خارج شد و بیشترین میزان خروج در 18 فروردین ماه به ثبت رسید، به طوری که در این روز گروه «هملوونقل» حدود 55 میلیارد تومان برداشت کرد و … صنعت فرآورده های شیمیایی پول بیشتری برداشت کرد. از 47 میلیارد تومان بیشترین خروج سرمایه واقعی در بین صنایع بود و گروه «سایر مالی» با جذب حدود 4 میلیارد وجه نقد در صدر فهرست ورودی های نقدی قرار گرفت. تومان و سپس گروه محصولات کاغذی نیز بیشترین ورود پول واقعی را به ثبت رساند.

همچنین در جریان معاملات نمادهای معاملاتی، «هشتی» با خروج بیش از 50 میلیارد تومان اولین خروجی نقدی بورس بود و پس از آن «شستا» با خروج بیش از 17 میلیارد تومان قرار گرفت و مقرر شد و در رده های بعدی جدول نیز «حیاب» با خروج بیش از 15 میلیارد تومان سومین خروج سرمایه روز شنبه را به نام خود ثبت کرد که نمادهای «ولقدار» و «انرژی3» ​​با ورود حدود چهار میلیاردی پول همراه شدند. تومان و بیش از دو میلیارد تومان در جدول اول جذب سرمایه واقعی در روز گذشته قرار گرفتند. در عین حال ارزش کل معاملات سهام خرد (سهام و حقوق) در روز یاد شده در سطح کمتر از دو هزار میلیارد تومان باقی ماند و به مبلغ یک هزار و 666 میلیارد تومان رسید. ارقام ذکر شده حکایت از مشکل دیرینه بازار سرمایه دارد چرا که بازار همچنان در جریان معاملات خود از کمبود پول کافی رنج می برد و به دلیل این مشکل اختلالات زیادی در روند معاملات در بازار سرمایه ایجاد شده است. به طوری که سایه رکود شدید بر بازار سهام سنگین است و همچنان طاقت فرسا به فعالیت خود ادامه داده است، بنابراین در چنین شرایطی می توان گفت که سرمایه گذاران انگیزه ای برای ورود سرمایه خود به این بازار ندارند. نگاهی دقیق به روند معاملات دیروز نشان می دهد که بورس از ابتدای معاملات به حمایت قابل اعتماد واکنش منفی نشان داد. بازار سهام دیروز با توجه به افزایش عرضه و فشار فروشندگان در مسیر نزولی با سرعت بیشتری حرکت کرد تا در نهایت در پایان معاملات روز شنبه بازار دمسنج علیرغم مواجهه با حمایت قابل اعتماد در مارپیچ نزولی باقی ماند. از 4/1 میلیون واحد و 1 میلیون و 390000 واحد وارد کانال ابری شد. این در حالی است که نمادهای معاملاتی «پرشیا»، «کچاد» و «هشتی» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز داشتند، اما از سوی دیگر نماد معاملاتی «مبین» بر شاخص تاثیر مثبت داشت، اما با توجه به اینکه که این اثر ناچیز است در مقایسه با اثر منفی بورس، نماد مذکور نتوانست آنطور که باید از ریزش شاخص جلوگیری کند. نماد “فسبزوار” با 58 واحد تاثیر مثبت بر شاخص، دومین تاثیر مثبت را بر نماگر مذکور به ثبت رساند، بنابراین بر اساس نتایج معاملات بورس تهران طی روزهای گذشته، می توان گفت نوسانات در شاخص مذکور ثابت است. بازار سرمایه واقعی در جهت نزولی طی این مدت پول حاصل از بازار مذکور نیز نسبت به گذشته تشدید زیادی داشته است، به طوری که دیگر فعالان بازار فضای چندانی برای حرکت در بازار ندارند و تنها جریان نقدی جدید نیست. در بازار مذکور جذب نمی شود، اما نقدینگی موجود نیز تمایل بیشتری به خروج از بازار نشان می دهد. این در حالی است که به گفته کارشناسان، اکثر سهام موجود در بورس تهران در سطوح با ارزش و مناسب برای سرمایه گذاری هستند، اما روند فرسایشی و خروج مستمر وجه نقد از بازار مانع از جذب سرمایه جدید به بازار می شود. از سوی دیگر اکثر کارشناسان این بازار دلیل بی توجهی سرمایه گذاران به بازار را این می دانند که این افراد دیگر بازار سرمایه را محل مناسبی برای سرمایه گذاری نمی دانند. در چنین شرایطی، اکثر سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند راحت‌تر و البته مطمئن‌تر معامله کنند تا سرمایه‌شان را با رضایت بیشتری وارد بازار کنند.

برجام برجام؟

اما در مجموع ناکامی سرمایه گذاران در بورس تا حد زیادی ناشی از عدم شفافیت مذاکرات هسته ای است که این روزها به معضلی دائمی در بورس تهران تبدیل شده است به طوری که دیگر فعالان بازار هیجانی مانند آن ندارند. پیش از این، چون چندین بار مذاکرات برای احیای برجام به نقطه پایانی رسیده است، نزدیک شد و سپس اکثر بازارها خوش بینانه به سمت مذاکرات رفتند، اما توافقی حاصل نشد، در عوض، طرف های مذاکره توپ را به دست یکدیگر انداختند و از اعلام اخبار موثق و دقیق خودداری کرد. در عین حال، بر اساس اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دبیرکل ناتو، بازارهای مالی داخلی مجدداً در فاز منفی قرار دارند و آنها بر این باورند که امکان دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای بسیار دورتر از گذشته است، زیرا وزیر امور خارجه علیرغم اینکه آمریکا از رفع بسیاری از شکاف ها و کنار گذاشتن بسیاری از خواسته های ایران در برجام خبر داده است. طی هفته های گذشته، واکنش اخیر ایران به پیشنهادات اتحادیه اروپا را یک عقب نشینی دانسته و آن را دلیل اصلی توقف مذاکرات برجام عنوان کرده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا احیای توافق هسته‌ای (برجام) را در شرایط کنونی غیرممکن می‌داند و تنها زمانی آماده بازگشت به مذاکرات است که آن را در راستای منافع ملی خود ببیند، اما آنچه تاکنون دیده‌ایم. منجر به پسرفت و نه پیشرفت شده است.» ما قرار نیست به توافقی برسیم که حداقل شرایط ما را برآورده نکند. ما فقط توافقی را امضا خواهیم کرد که امنیت ملی را ارتقا دهد.»

اما عدم توجه سرمایه گذاران به اخبار این معامله به دلایل مهم دیگری مانند افزایش نرخ بهره اقتصادهای بزرگی مانند ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و همچنین کانادا در نتیجه آن است. که سرنوشت بازارهای جهانی تغییر کرده است، پیشرفته ترین کشورها به خودی خود نرخ بهره را افزایش داده اند.

از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا از افزایش 75 درصدی نرخ بهره در روزهای اخیر خبر داده است که بر این اساس با افزایش نرخ بهره در اروپا، شاخص دلار یک درصد کاهش یافته است که قابل ذکر است. که چنین افزایشی در نرخ بهره بانک اروپا از زمان راه اندازی واحد پول یورو در دو دهه گذشته بی سابقه بوده است، بنابراین در چنین شرایطی علاوه بر افزایش نرخ بهره اقتصادهای بزرگ. روزنامه جهان مدام با پیشرفت مذاکرات مخالفت می کند، این اتفاق می افتد و طرف های مذاکره اغلب دیدگاه های متفاوتی دارند و برعکس اتفاقات، بازار سهام به طور طبیعی در روند فرسایش و رکود ثابت می ماند مگر اینکه طولانی مدت مشکل پابرجا یعنی معامله تکمیل شده و مشکل بازارهای مالی کشور مشخص می شود، زیرا در آینده این خبر نامعلوم است، رکود بازارها ناکارآمدی سرمایه گذاری در بورس تهران را بیش از پیش افزایش می دهد. و سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در بازار منصرف می کند.

البته این موضوع به این معنا نیست که نتیجه مشخص شده مذاکرات با رشد شدید بازارهای مالی همراه باشد. دلیل چنین دیدگاهی این است که اتفاقاً با احتمال اختلاف نظر در مذاکرات، بازارها در کوتاه مدت معاملات منفی خواهند داشت، زیرا ممکن است شاهد افت موقتی احساسات در بازار باشیم، اما این بدان معناست که حتی اگر در مذاکرات هسته ای توافقی حاصل نمی شود و با روشن شدن این بلاتکلیفی می توان بازارها و البته سرمایه گذاران را از سردرگمی نجات داد و مسیر خود را روشن کرد.

فرار از رکود

اما از مجموع حرف و حدیث هایی که درباره رکود بورس وجود دارد، به نظر می رسد تنها راه برون رفت از این رکود، بلندمدت است، زیرا در کوتاه مدت و میان مدت، بورس تحت تاثیر ساختارهای داخلی است. و تحریم های خارجی، نمی تواند راه آن را به سوی مسیر بهتر و رفاه پایدار هموار کند. بر این اساس می توان گفت مسیر رونق بلندمدت بورس از شرایطی می گذرد که اولاً به دلیل اصلاح تصمیم گیری های ساختاری و شفافیت تصمیم گیری امنیتی برای سرمایه گذاران در کل اقتصاد است. و متعاقباً بازار سهام روان است و ثانیاً اقتصاد کشور شاهد ریسک های بین المللی کمتری خواهد بود.

در شرایط مذکور می‌توان امیدوار بود که ورود فناوری به اقتصاد ایران علاوه بر کاهش هزینه‌های تحریم‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری، وضعیت شرکت‌های بورسی را بهبود بخشد و زمینه را برای ارتقای بهره‌وری، تولید و فروش فراهم کند. شرکت های سودآور و ایجاد فرصت برای رشد واردات کامل نشده است.

مماشات بی نتیجه است

اما در ادامه سیاست های ناکارآمد اعمال شده در بورس می توان به موضوع افزایش دامنه مثبت و منفی 7 درصدی اشاره کرد.

نوسانات همواره یکی از معضلات جدی بازار سرمایه بوده و محدودیت آن پیامدهای متعددی بر معاملات بورس داشته است، بنابراین افزایش دامنه آرام و منطقی نوسانات می تواند کمک شایانی به بهبود ساختار بازار و بهبود روند معاملات کند. و بازار سرمایه را در جهت بازار کارآمدتر و منطقی‌تر می‌برد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند این رویداد به دلیل استفاده محدود در نمادها نمی‌تواند برای بازار مفید باشد و باعث تسریع روند حرکت می‌شود. تعدیل فرآیند معاملات، اگرچه این گونه تغییرات در ساختار بازار، تغییرات بلندمدت است و اثر بلندمدت دارد، اما جا باز می کند، اما نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که تغییر عوامل و سازوکار باید کل بازار را در بر گیرد. ، از این رو می توان گفت که دامنه نوسان، کند و از نظر زمانی بازار را از حالت معمول خود خارج می کند، استثناء می کند، زیرا اگر دامنه نوسانات محدود نبود، در شرایطی مانند سال های گذشته، پس از یک رشد شدید بازار، بورس خیلی زودتر از ارزش ذاتی اصلاحات خود را به پایان می رساند، زیرا پس از رشد قوی در بازار، این سقوط طبیعی است، اما دامنه در حال نوسان است و در این نقطه اختلال ایجاد می کند که به بازار اجازه می دهد ظرف چند روز و در نهایت چند ماه به تعادل برسد. رسیدن به تعادل بسیار به تعویق خواهد افتاد و این اصلاحات ممکن است سالها ادامه داشته باشد. در نهایت، این نوسانات یک تعادل طبیعی تشکیل بستر بازار را با تاخیر فراهم می کند که حتی بدتر از تعادل است. به عبارتی تأخیر موجب خستگی و دلسردی سهامداران در بورس می شود و حتی در شرایطی که سهام آنها به شرایط ارزشمندی رسیده و حباب ها نیز تخلیه شده است، به دلیل فرسودگی و ناامیدی از بازار، اقدام می کنند. برای فروش سهام خود

البته این مبحث احتمال اینکه با حذف دامنه نوسان، مجدداً ریسک هایی در جریان معاملات ایجاد شود را منتفی نمی داند، زیرا در صورت حذف نوسان بورس یک بار دیگر؛ سهامداران در کوتاه ترین زمان ممکن متحمل زیان جدی خواهند شد.

از سوی دیگر، معاملات فرابورس روز گذشته علاوه بر افزایش دامنه نسبی میزبان رویداد جدیدی بود که پس از آن معاملات در بازار مذکور با 30 دقیقه افزایش تا ساعت 13 ادامه یافت. بسیاری از فعالان بازار این تغییر را مفید می دانند، اما از سوی دیگر برخی معتقدند این تغییر باید در بورس تهران نیز اعمال می شد تا به طور اتفاقی مثبت تلقی شود، زیرا تغییرات محدود ایجاد شده نمی تواند باعث شود. تغییر قابل توجهی در بهبود روند معاملات و البته ایجاد اطمینان در سهامداران عمومی.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما