نظر آیا ترمز فدرال رزرو خیلی سخت است؟

اگر تا به حال متوجه شده اید که در ترافیک توقف و حرکت رانندگی می کنید، می دانید که وسوسه شدیدی برای واکنش بیش از حد به تغییرات جریان وجود دارد. هنگامی که خودروهای جلوی شما در نهایت شروع به حرکت می کنند، پدال گاز را کف می کنید، سپس با کاهش سرعت ترافیک دوباره روی ترمز می کوبید، و اگر یک انسان معمولی هستید، احتمالا این کار را بارها و بارها انجام می دهید.

واکنش بیش از حد به شرایط ترافیکی باعث هدر رفتن سوخت و آزار مسافران شما می شود. مهمتر از آن، خطرات واقعی ایجاد می کند: خیلی سریع شتاب بگیرید و ممکن است ماشین جلوی خود را به عقب برگردانید. خیلی محکم ترمز کنید و ممکن است ماشین پشت سرتان به شما ضربه بزند.

خوب، تنظیم سیاست اقتصادی در مواقع سخت می تواند بسیار شبیه رانندگی در جاده های شلوغ باشد. و من صدای فزاینده‌ای را می‌شنوم، هم از سوی اقتصاددانان و هم از سوی بازرگانان، مبنی بر اینکه فدرال رزرو – که به وضوح پای خود را در سال گذشته بیش از حد روی گاز نگه داشت – اکنون برای جبران این موضوع بسیار شدید ترمز می‌کند. و خطرات تصادف در حال افزایش است.

داستان تا اینجای کار: سال گذشته، زمانی که تورم شروع به شتاب گرفتن کرد، بسیاری از مردم – از جمله من – به اشتباه خطرات را به حداقل رساندند و ادعا کردند که بیشتر تورم گذرا بوده و نتیجه پیچیدگی‌های موقتی (مانند مختل شدن زنجیره تامین) است. یک اقتصاد همه گیر با گذشت زمان، متأسفانه، تورم فقط افزایش پیدا نکرد. گسترش یافت و از طیف نسبتاً محدودی از کالاها به بخش بزرگی از اقتصاد گسترش یافت. اجتناب از این نتیجه گیری که اقتصاد ایالات متحده به طور قابل توجهی بسیار داغ است، دشوار بود.

بنابراین فدرال رزرو شروع به ترمز زدن کرد. این کشور تا ماه مارس شروع به افزایش نرخ‌های بهره‌ای که کنترل می‌کند را آغاز نکرد، اما نرخ‌های بهره بلندمدت – که برای اقتصاد واقعی مهم هستند و منعکس‌کننده اقدامات فعلی فدرال رزرو نیستند، بلکه انتظارات از اقدامات فدرال رزرو را منعکس می‌کنند – از ابتدای سال جاری در حال افزایش بوده است. سال آنها در حال حاضر حدود دو و نیم درصد افزایش یافته اند، که بر اساس استانداردهای تاریخی بسیار زیاد است و بسیار بالاتر از سطوحی است که در آستانه همه گیری شیوع داشت. نرخ های وام مسکن از زمان بحران مالی 2008 بالاتر است.

این افزایش نرخ مطمئناً باعث کاهش شدید رشد اقتصادی و احتمالاً یک رکود خواهد شد. درست است، در حال حاضر، بازار کار ایالات متحده همچنان داغ است، با بیکاری کم و سطوح بالای مشاغل خالی و ترک شغل. (کارگران زمانی که مشاغل فراوان هستند تمایل بیشتری به ترک کار دارند.) اما تأخیرهای شناخته شده ای در تأثیرات سیاست پولی وجود دارد. زمان می‌برد تا نرخ‌های بهره بالاتر سرمایه‌گذاری را کاهش دهد و این رکود سرمایه‌گذاری به کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده سرایت کند. و فراموش نکنیم که هزینه های دولت دیگر باعث رونق اقتصاد نمی شود. هزینه های طرح نجات آمریکایی که در اوایل سال گذشته تصویب شد، در آینه عقب در حال کاهش است.

اکنون، اقتصاد ایالات متحده نیاز به خنک شدن داشت، بنابراین رکود آینده لزوماً به این معنی نیست که فدرال رزرو در آن زیاده روی کرده است. همانطور که گفتم، با این حال، سر و صدای فزاینده ای وجود دارد که فدرال رزرو خیلی شدید ترمز می کند. تا آنجا که من می توانم بگویم، این وزوز منعکس کننده سه مشاهدات اصلی است.

اولاً، فوریت فدرال رزرو در تشدید تحریم‌ها تا حد زیادی منعکس‌کننده این نگرانی است که تورم ممکن است ریشه‌دار شود – اینکه مردم ممکن است انتظار داشته باشند تورم بالا برای سال‌ها ادامه داشته باشد و ممکن است این انتظارات را در تعیین قیمت و دستمزد ایجاد کنند. این همان چیزی است که در دهه 1970 اتفاق افتاد، و از بین بردن این انتظارات بسیار دردناک بود.

اما هر شاخصی که در مورد آن می شناسم نشان دهنده کاهش تورم مورد انتظار است. خطر تکرار “آن نمایش دهه 70” اکنون دور از دسترس به نظر می رسد.

تورم واقعی چطور؟ بسیاری از شاخص‌های بخش خصوصی از حرکات قیمت‌ها وجود دارد که اغلب قبل از اینکه در آمارهای رسمی منعکس شود، شکاف در روندها را نشان می‌دهند. و بسیاری از این شاخص‌ها، از هزینه‌های حمل و نقل گرفته تا اجاره آپارتمان‌های تازه اجاره‌ای، به نظر می‌رسد که تورم کاهش یافته است.

در یک تغییر نقش طعنه آمیز، بسیاری از افرادی که سال گذشته به درستی در مورد خطرات تورم هشدار داده بودند، اکنون اصرار دارند که اخبار خوب اخیر گذرا است و برخی از آنها احتمالاً گذرا هستند. اما کاهش سریع تورم نسبت به چند ماه پیش محتمل تر به نظر می رسد.

در نهایت، این خطر فزاینده وجود دارد که انقباض پولی نه تنها یک کندی، بلکه یک بحران اقتصادی ایجاد کند – بحرانی که بعد بین المللی قوی خواهد داشت. برای یک چیز، این واقعیت که بانک های مرکزی تقریباً در همه جا نرخ بهره را افزایش می دهند، خطر هم افزایی مخرب را ایجاد می کند.

همچنین، انقباض فدرال رزرو منجر به افزایش بزرگ در ارزش دلار شده است – ارزی که هنوز نقش ویژه‌ای در اقتصاد جهانی دارد. و به دلیل این نقش، افزایش دلار اغلب مشکلات مالی برای سایر کشورها ایجاد می کند که می تواند به ایالات متحده ضربه بزند.

آیا ما مطمئن هستیم که فدرال رزرو خیلی شدید ترمز می کند؟ خیر وضعیت اقتصادی کنونی مملو از عدم قطعیت است و هر تصمیم سیاستی مستلزم ایجاد معاوضه بین ریسک‌های مختلف است. آنچه می توانیم بگوییم این است که خطر اینکه فدرال رزرو خیلی کند حرکت می کند تا تورم را مهار کند، کاهش یافته است، در حالی که خطر اینکه نرخ های بهره بالا باعث آسیب اقتصادی شدید شود، بسیار افزایش یافته است.

در حال حاضر، به نظر می رسد فدرال رزرو در ماه های آینده افزایش بیشتر نرخ بهره را دنبال کند. از او می‌خواهم به آنچه در حال رخ دادن است نگاه کند و دو بار فکر کند.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما