کدام کالاهای ایرانی در چین محبوبیت بیشتری دارند؟

اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت مشترک ایران و چین پرداخت که نشان از ثبات نسبی در ارقام صادرات دارد.

به گزارش اسنا، اقتصاد چین با تولید ناخالص داخلی حدود 18 تریلیون دلار، دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا است. بر این اساس چین در سال 2021 حدود 3362 میلیارد دلار صادرات و 2675 میلیارد دلار واردات خواهد داشت و به این ترتیب این کشور بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ جهان محسوب می شود.

در سال‌های گذشته، چین مهم‌ترین شریک تجاری ایران بود و با وجود رشد صادرات و واردات به امارات متحده عربی، چین نیز در مجموع بزرگترین شریک ایران است. بررسی آمار تجارت مشترک دو کشور در 5 ماهه نخست سال جاری نیز موید این موضوع است.

بر اساس گزارش ها، ایران تا پایان فروردین ماه حدود 12.3 میلیون تن کالا به ارزش 6.7 میلیارد دلار به چین صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر کمیت نیم درصد و از نظر ارزشی بیش از آن رشد داشته است. 22 درصد ثبت شد.

در این دوره متانول، پلی اتیلن، پروپان مایع، کاتد مس و ورق فولادی ضخیم عمده ترین کالاهای ایرانی بود که مورد استقبال چینی ها قرار گرفت.

همچنین آمارها حاکی از آن است که ایران در پنج ماهه نخست امسال حدود یک میلیون و 500 هزار تن کالا به ارزش 5.5 میلیارد دلار از چین وارد کرده که نسبت به مدت مشابه از نظر کمی 24 درصد و از نظر ارزشی 43 درصد رشد داشته است. دوره سال گذشته

واکسن‌های پزشکی، قطعات خودرو، قطعات تراکتور، ماژول‌های نمایشگر و ماشین‌های ریخته‌گری نیز عمده‌ترین کالاهای وارداتی از ایران و چین هستند.

به این ترتیب و با مقایسه آمار واردات و صادرات ایران به چین، ایران در سال جاری نیز تراز تجاری مثبت 1.2 میلیارد دلاری با چین را به ثبت رساند.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبرکانادابهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channel