گفتگو با طالبان “تنها راه رو به جلو” در افغانستان |

سفیران قبل از اینکه توسط رامیز الاکبروف، سرپرست نماینده ویژه در نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما و مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل، در جریان قرار بگیرند، ایستادند و یک دقیقه سکوت کردند.

آقای. الکباروف با استناد به آخرین آمار که نشان می دهد نزدیک به 800 کشته و بیش از 1400 مجروح را نشان می دهد، قبل از پرداختن به چالش های حقوق بشری، اقتصادی و بشردوستانه که کشور با آن مواجه است، به روز رسانی درباره زلزله ارائه کرد.

او گفت که علیرغم مشکلات، “ما قاطعانه به این باور ادامه می دهیم که راهبرد ادامه تعامل و گفتگو تنها راه پیش رو به خاطر مردم افغانستان و همچنین به خاطر امنیت منطقه ای و بین المللی است.”

فشار بر حقوق بشر

آقای. الکباروف گزارش داد که وضعیت حقوق بشر در افغانستان همچنان ناپایدار است.

با وجود تصویب عفو عمومی و تضمین های مکرر رهبران طالبان مبنی بر رعایت آن، یوناما همچنان ادعاهای موثق در مورد قتل، بدرفتاری و سایر موارد نقض را دریافت می کند که افراد مرتبط با دولت سابق را هدف قرار می دهد.

همچنین اتهامات موثقی مبنی بر تخلف علیه افراد متهم به وابستگی به جبهه مقاومت ملی و سازمان تروریستی داعش-خیبر پختونخوا گزارش شده است.

“دواقعی مقامات به طور فزاینده ای اعمال حقوق اولیه بشر مانند آزادی تجمع مسالمت آمیز، آزادی عقیده و بیان، سرکوب مخالفان و محدود کردن فضای مدنی در کشور را محدود کرده اند.

علاوه بر این، محدودیت‌ها به‌ویژه زنان و دختران را هدف قرار می‌دهند، مانند ممنوعیت تحصیل متوسطه برای دختران، و فرمانی که زنان را به پوشیدن پوشش صورت می‌دهد.

او گفت: «هزینه‌های اقتصادی این سیاست‌ها بسیار زیاد است. برای مثال، هزینه‌های روانی-اجتماعی محرومیت از تحصیل غیرقابل محاسبه است و زنان در مجموع به گونه‌ای از جامعه خارج می‌شوند که در جهان بی‌نظیر است».

مشکلات اقتصادی همچنان ادامه دارد

بحران اقتصادی شاید تنها مهم ترین مسئله در افغانستان و محرک بالقوه درگیری و بدبختی باشد. تخمین زده می شود که اقتصاد از ماه اوت تا 40 درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری می تواند امسال به 40 درصد برسد، در حالی که نرخ رسمی فقر می تواند تا 97 درصد افزایش یابد.

«اگر اقتصاد نتواند بهبود یابد و رشد معنادار و پایدار نداشته باشد، مردم افغانستان با بحران‌های انسانی مکرر مواجه خواهند شد. او هشدار داد که به طور بالقوه باعث مهاجرت دسته جمعی می شود و شرایط را برای رادیکال شدن و تجدید درگیری مسلحانه فراهم می کند.

تمرکز روستایی

افغانستان همچنین در برابر شوک های اقلیمی و ژئوپلیتیکی آینده به شدت آسیب پذیر است. خشکسالی، سیل، شیوع بیماری که هم مردم و هم دام ها را تحت تأثیر قرار می دهد، و همچنین بلایای طبیعی مانند زلزله، آسیب پذیری را بیشتر می کند.

آقای. الکباروف بر لزوم اولویت بندی مناطق روستایی با تمرکز بر سیستم های کشاورزی و غذایی برای جلوگیری از گرسنگی تاکید کرد. این همچنین به کاهش کار کودکان، بهبود نتایج سلامتی و ایجاد محیطی که توسعه و تغییر اجتماعی را امکان‌پذیر می‌سازد، کمک خواهد کرد.

همچنین راه را برای کشاورزی جایگزین برای جایگزینی کشت خشخاش هموار می کند و به ما امکان می دهد از عملا ممنوعیت اخیر مقامات برای کشت خشخاش و مواد مخدر.» او گفت.

“در حین انجام این کار، ما باید همچنان توجه کافی به پاکسازی مهمات جنگی منفجر نشده را ارائه دهیم. این رویکرد از پایین به بالا برای بهبود اقتصادی با مشترک است عملا مقامات و به آسیب پذیرترین افراد کمک خواهد کرد.»

در جبهه سیاسی، آقای الکباروف گزارش داد که طالبان تقریباً به طور انحصاری قدرت را در دست دارند و ظهور و تداوم مخالفان مسلح عمدتاً به دلیل طرد سیاسی است.

محرومیت و ناامنی

در همین حال، محیط امنیتی کلی در افغانستان به طور فزاینده ای غیرقابل پیش بینی می شود.

حملات مخالفان مسلح به عملا مقامات در ماه مه در مقایسه با ماه قبل دو برابر شدند. اگرچه تعداد حملات تروریستی داعش-خیبر پختونخوا به طور کلی کاهش یافته است، اما دامنه جغرافیایی آنها از شش استان به 11 استان افزایش یافته است.

او گفت: «ما نمی‌توانیم احتمال افزایش بی‌ثباتی را در صورتی که حقوق مردم نادیده گرفته شود و خود را در دولتشان نبینند، منتفی کنیم.»

شمول و مشارکت

در ماه آینده، سازمان ملل به دنبال ارتقای مشاوره و مشارکت سیاسی و تعامل با این سازمان خواهد بود عملا مقامات ادامه خواهند داد.

«حتی با وجودی که جامعه جهانی و طالبان در مورد مسئله حقوق بشر، به ویژه برای زنان – و حقوق سیاسی بسیار از هم فاصله دارند، برخی از زمینه‌ها وجود دارد که می‌توانیم برای بهبود زندگی افغان‌ها و همچنین پیشرفت در آنها بهتر عمل کنیم. موضوعات مورد علاقه مشترک مانند مبارزه با مواد مخدر و مین گذاری».

آقای. الکباروف تاکید کرد که چگونه شرکای کمکی تنها در فاصله ژانویه تا آوریل امسال به حدود 20 میلیون افغان رسیده اند، از جمله نزدیک به 250,000 عودت کننده و حدود 95,000 نفر که تحت تاثیر سیل و حوادث مربوط به آب و هوا قرار گرفته اند.

با این حال، بحران انسانی همچنان ادامه دارد و تا سال آینده به حمایت مستمر نیاز خواهد بود.


یک مادر و پسر دو ساله اش به دلیل سوءتغذیه در شفاخانه ای در ولایت کنر افغانستان تحت معالجه هستند.

© یونیسف/سید بیدل

یک مادر و پسر دو ساله اش به دلیل سوءتغذیه در شفاخانه ای در ولایت کنر افغانستان تحت معالجه هستند.

میلیون ها نفر در معرض خطر قحطی هستند

بیش از 190 سازمان مرتبط در افغانستان فعالیت می کنند، جایی که نزدیک به نیمی از جمعیت آن، یعنی 19 میلیون نفر، با ناامنی غذایی مواجه هستند.

او گفت که این شامل بیش از شش میلیون نفر در سطح اضطراری است – بالاترین تعداد کشورهایی در جهان که در معرض خطر شرایط قحطی مانند هستند. گریفیث، رئیس امداد سازمان ملل.

در دسامبر گذشته، شورای امنیت قطعنامه‌ای را تصویب کرد که راه را برای رسیدن کمک‌ها به افغان‌ها باز می‌کرد و در عین حال از افتادن وجوه به دست طالبان جلوگیری می‌کرد که برای اطمینان از ادامه عملیات حیاتی بود.

“مقاومت” طالبان

آقای آقای گفت، اگرچه کمک‌های بشردوستانه به تعداد بی‌سابقه می‌رسند، اما هنوز “یک تپه طولانی برای بالا رفتن وجود دارد.” گریفیث، چندین مانع را برای تحویل مرتبط فهرست می کند.

سیستم بانکی رسمی همچنان به مسدود کردن انتقال پول به دلیل “ریسک زدایی بیش از حد” ادامه می دهد، بنابراین بر پرداخت ها تأثیر می گذارد و باعث شکست زنجیره تامین می شود.

وی افزود: علیرغم تلاش برای ایجاد راه حلی موقت برای شکست سیستم بانکی، از طریق تسهیلات به اصطلاح مبادلات بشردوستانه، به دلیل مقاومت، باید بگویم که ما شاهد پیشرفت محدودی بوده ایم. عملا وی با بیان اینکه این مشکلی است که به خودی خود حل نمی شود، گفت: مسئولان.

علاوه بر این، مقامات ملی و محلی به طور فزاینده ای به دنبال ایفای نقش در انتخاب ذینفعان هستند. آنها همچنین در حال ارسال کمک به افرادی هستند که در لیست اولویت های خود قرار دارند، بنابراین وعده های داده شده به مقامات سازمان ملل را نقض می کنند.

تداخل در حال افزایش است

افراد بشردوستانه همچنین شاهد تقاضای بیشتر مقامات طالبان برای داده ها و اطلاعات در مورد بودجه و قراردادهای کارکنان هستند. سازمان‌های غیردولتی به‌ویژه در تلاش برای استخدام کارمندان زن افغان برای برخی کارها با مشکلات مداوم مواجه هستند.

«امروز موارد مداخله بیشتر از ماه‌های گذشته است که بیشتر آنها از طریق تعامل با دستگاه‌های مربوطه حل شده است. عملا مقامات” آقای گریفیث به سفرا گفت.

“اما برای هر مسئله ای که حل می شود، مشکل دیگری ظاهر می شود، گاهی اوقات در همان مکان با همان بخش ها. و اکنون ناامیدی بسیار محسوس‌تری توسط سازمان‌های کمک‌رسان، جوامع محلی و مقامات محلی احساس می‌شود.»

آقای. گریفیث همچنین بر نیاز مبرم به بودجه تاکید کرد. یک طرح بشردوستانه 4.4 میلیارد دلاری برای افغانستان، علیرغم تعهدات 2.4 میلیارد دلاری که در زمان آغاز به کار در ماه مارس داده شد، تنها یک سوم تمویل شده است.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورخبرکانادابهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channel