Covid 19 خطر مشکلات کبدی، زخم ها را افزایش می دهد مطالعه سلامت نیوز

افرادی که کووید-19 داشته اند در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نشده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات گوارشی (GI) مانند مشکلات کبدی، پانکراتیت حاد، سندرم روده تحریک پذیر، رفلاکس اسید و زخم هستند. ، طبق یک مطالعه افراد آلوده به کووید همچنین می توانند افزایش احتمال یبوست، اسهال، درد شکم، نفخ و استفراغ را مشاهده کنند.

زیاد العلی، نویسنده ارشد، اپیدمیولوژیست بالینی در دانشگاه واشنگتن گفت: «مشکلات گوارشی جزو اولین مواردی بود که توسط جامعه بیماران گزارش شد. به طور فزاینده ای واضح است که دستگاه گوارش به عنوان مخزن ویروس عمل می کند.

دستگاه گوارش شامل دهان، گلو، مری، معده، روده‌های کوچک و بزرگ، رکتوم و مقعد و همچنین اندام‌هایی مانند کبد و پانکراس است که آنزیم‌هایی را برای کمک به هضم غذا و مایعات تولید می‌کنند.

همچنین بخوانید: کم خوابی خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد، مرگ زودرس: مطالعه

برای این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شد، محققان حدود 14 میلیون پرونده پزشکی را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که احتمال ابتلا به اختلالات گوارشی در افراد مبتلا به کووید-19 در مقایسه با افرادی که به این ویروس آلوده نشده بودند، 36 درصد بیشتر بود. این شامل افرادی می شود که به دلیل این ویروس در بیمارستان بستری شده اند و نیستند.

علاوه بر این، افرادی که مبتلا به کووید بودند نیز در معرض 62 درصد افزایش خطر ابتلا به زخم در پوشش معده یا روده کوچک بودند. 35 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری ریفلاکس اسید. و 46 درصد افزایش خطر ابتلا به پانکراتیت حاد.

بیماران کووید همچنین 54 درصد بیشتر از سندرم روده تحریک پذیر رنج می برند، 47 درصد بیشتر احتمال دارد که التهاب پوشش معده را تجربه کنند و 36 درصد بیشتر احتمال دارد که ناراحتی معده بدون دلیل مشخص داشته باشند.

به طور مشابه، یافته ها نشان داد افرادی که کووید-19 داشتند 54 درصد بیشتر در معرض علائم گوارشی مانند یبوست، اسهال، نفخ، استفراغ و درد شکم بودند.

محققان تخمین می زنند که تا کنون عفونت های ناشی از SARS-CoV-2 به 42 میلیون مورد جدید در سراسر جهان کمک کرده است. العلی گفت: “این عدد کمی نیست.”

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما